Çelik yapıların zaman tanım alanında doğrusal analizi ve spektrum eşleştirme parametrelerinin etkisi
Linear time history analysis of steel structures and the effect of spectrum matching parameters
- Tez No: 587827
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KIVANÇ TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ve mühendislik yöntemlerinin iyi seviyelere gelmesi, yapıların sismik yükler altındaki davranışının daha iyi belirlenmesini sağlamıştır. Bununla birlikte doğrusal olmayan davranışın hesaba katıldığı analiz yöntemleri mühendisler tarafından tercih edilmektedir. Bu çalışmada, FEMA 355-C Ek-B'de tanımlanan SAC modelli 3-9-20 katlı LA binalarının kesitleri optimize edilerek moment aktaran çelik çerçeve sistemi üzerinden çözümleme yapılmıştır. Çalışmamızda 3 farklı spektrum tipine (Elastik Spektrum, TBDY 2018'a göre Azaltılmış Spektrum ve ASCE'ye göre Azaltılmış Spektrum) göre zaman tanım alanında doğrusal hesap yöntemiyle analiz yapılarak yapı genel davranışlarına ait sonuçlar irdelenmiştir. 3 farklı kat yüksekliğine sahip yapıların 4 farklı zemin sınıfı (ZA-ZB-ZC-ZD), 3 farklı spektrum tipi, 7 farklı deprem yer ivme kayıtları altında deprem davranışları incelenmiştir. Bu incelemede farklı yanal yük kombinasyonları da göz önüne alınmıştır. Bu yapıların bir de tepki spektrumuna göre analizi yapılmıştır. Analizler Sap2000 programında yapılmıştır. Bu analizler sonucunda 3 farklı spektrum ve tepki spektrumunun taban kesme kuvvet değerlerinin grafikleri çizilmiş olup tepe yerdeğiştirme tabloları ve göreli kat ötelemesi kontrol tablosu oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, the development of technology and good engineering methods have led to better determination of the behavior of the structures under seismic loads. Nonetheless, non-linear behavior analysis methods are preferred by the engineers. In this study, the sections of SAC model 3-9-20 storey LA buildings defined in FEMA 355-C Appendix-B were optimized and analyzed on the moment steel frame system. In our study, the results of the general behaviors were analyzed by using the linear calculation method in time domain according to 3 different spectrum types (Elastic Spectrum, Inelastic Spectrum according to TBDY 2018 and Inelastic Spectrum according to ASCE). Earthquake behavior of 3 different levels of buildings (ZA-ZB-ZC-ZD), 3 different spectrum types and 7 different earthquakes were recorded. In this review, different lateral load combinations were considered. These structures were analyzed according to a response spectrum. Analyzes were made in Sap2000 program. In these analyzes, the charts of the force values of the three different spectra and the response spectrum of the base of the spectrum and the tables of the relative floor translation were prepared.