Türk Hukuku bakımından vergi idaresinin işlem ve uygulamalarına olan güvenin korunması ilkesi
The principle of protection of confidence in tax administration acts and practices in terms of Turki̇sh Law
  1. Tez No: 587851
  2. Yazar: RABİA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA BAŞARAN YAVAŞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Güvenin korunması ilkesi, vergi idaresinin işlem ve/veya uygulamalarıyla vergi ödevlisinde güven temeli oluşturduğu durumlarda söz konusu güven temeline istinaden tasarruflarda bulunan vergi ödevlisinin iyiniyetini koruyan ilkedir. Anayasal temellerini hukuk devleti ilkesi ile demokrasi ilkesinden almaktadır. Vergi idaresinin güven temeli oluşturan işlemlerinin hukuka aykırı olması ihtimalinde,“idarenin hukuka uygun hareket etme”zorunluluğu ile hukuka aykırı işlemin ilgilide oluşturduğu“güven”in korunması gerekliliği karşı karşıya gelmektedir. Bu ihtimalde, güvenin korunması ilkesi kapsamında iyiniyetli vergi ödevlisinin korunması gerekmektedir. Güvenin korunması ilkesi bünyesinde, bir yandan geriye yürüme yasağını, diğer yandan ise yasa uygulamasına olan güvenin korunması ilkesini barındırmaktadır. Geriye yürüme yasağı devletin üç erki (yasama, yürütme, yargı) için de söz konusu olabilecektir. Ancak çalışmamız kapsamında, yürütme erkinin işlemlerindeki geriye yürüme yasağı ile ağırlıklı olarak“yasa uygulamasına olan güvenin korunması”incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The principle of protection of trust is the principle that protects the good faith of the taxpayer, who makes savings on the basis of the trust in cases where the tax administration provides a basis of trust in the taxpayer through transactions and/or practices. This principal's constitutional basis is developed on the principle of the rule of law and democracy. In case the transactions of the tax administration, which constitute the basis of trust are unlawful,“the obligation of the administration to act lawful”and the necessity to protect the“trust”created by unlawful act of administration conflict. In this case, it is necessary to protect the good faith taxpayer under the principle of protection of trust. The principle of protection of trust includes the prohibition on retrospectivity on the one hand, and the principle of protection of trust of application of law on the other. The prohibition of retrospectivity may also apply to the three powers of the state (legislative, executive, judicial). However, within the scope of our study, the prohibition of retrospevtivity will be examined mainly on“protection of trust of application of law”.