Konkordatoda rehinli ve finansal kiralamaya konu mal ve alacakların hukuki durumu
  1. Tez No: 587860
  2. Yazar: ONURCAN GÖKÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Konkordato kurumu hukukumuzda uzun yıllardır yürürlükte olan bir kurum olmasına rağmen, 2003 yılında İcra ve İflas Hukuku'na giren iflasın ertelenmesi kurumu sonrası gözden düşmüş ve adeta ölü bir kurum haline gelmiştir. Ancak iflasın ertelenmesi kurumunun ihtiyaçları karşılayamaması sebebiyle 2018 yılında yapılan kanun değişiklikleri ile iflasın ertelenmesi kurumu yürürlükten kaldırılmış ve konkordato kurumu işlevsel hale getirilmiştir. Bu düzenlemeden sonra konkordato kurumu oldukça rağbet görmüştür. Günümüzde işletmelerin yatırım araçlarını temin etmek için bankalardan kredi kullanarak karşılığında taşınır veya taşınır mallarına rehin vermesi veya yatırım araçlarını finansal kiralama yolu ile temin etmesi son derece yaygınlaşmıştır. Bu sözleşmelerde rehin borçlusunun veya kiracının konkordatoya başvurması durumunda sözleşme ile alacağın ve rehin/finansal kiralama konusu malların hukuksal durumu tezimizin konusunu oluşturmaktadır. Özellikle bu sözleşmeden kaynaklanan alacakların ve sözleşme/rehin konusu malların konkordatoya tabi olup olmadığı, üzerinde durulması gereken önemli sorunların başında gelmektedir. Kanun koyucu konkordato düzenlemesi içerisinde rehin hukuku için birçok maddede düzenleme yapmışsa da finansal kiralama için sadece tek bir maddede düzenleme yapmış ve uygulamayı zamanla oluşacak içtihatlara bırakmıştır. Tezimizde rehinli veya finansal kiralamaya konu malların konkordatodaki durumu doktrindeki görüşler, Yargıtay kararları ve kendi görüşlerimiz çerçevesinde ayrıntılı şekilde incelenmiştir. Özellikle uygulamada ortaya çıkabilecek sorunlara değinilmiş ve çözüm yolları önerilmiştir. Birinci bölümde konkordatoya ilişkin temel bilgiler kısaca verilmiş, ikinci bölümde rehin hukukuna ilişkin bilgiler ile rehin hakkının konkordatodaki yeri incelenmiş, üçüncü bölümde ise finansal kiralama konusu mal ve alacakların konkordatodaki hukuksal durumu irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Even though concordatum have been in force for many years, it became a downfallen and dead organization after the Postponement of Bankruptcy entered into Execution and Bankruptcy Law in 2003. However, with the amendments made in 2018, postponement of bankruptcy was abrogated and the concordatum was rendered functional due to the fact that postponement of bankruptcy did not meet the needs and was easily abused. After this amendment concordatum found favour. It has become very common, especially for today's businesses to use loans from banks in order to reach investment instruments and in return pledge annotation on their movable or immovable properties or leasing investment instruments by finance leasing. In these contracts, the legal status of the contract, the receivable and the pledged / leased goods if the pledge debtor / tenants apply for concordanceis the subject of our thesis. Notably, the fact that whether the receivables arising from this contract and the goods subject to the contract / pledge are subject to concordatum or not is one of the most important problems to be laid emphasis upon. Although the legislator arranged a lot of clauses in the pledge law within concordatum amendment, only one arrangement is made for financial leasing and leave the practice to jurisprudences to be formed. In this study, the situation of the pledged or leased goods in the concordatum was construed in detail by including the opinions of the Supreme Court and the Regional Court of Justice, opinions in the doctrine and our own opinions. Exclusively, problems that may arise in practice are adverted and solutions are sought. In the first chapter, concise information is given briefly. In the second chapter, the information about pledge law and the place of pledge right in concordatum are reviewed. In the third chapter, the subject of financial leasing is examined and the legal status of the goods and receivables subject to leasing are analysed.