Plastik kör kalıptan imal edilmiş boşluklu döşemelerin yapısal analizi
Structural analysis of manufactured of plasti̇c mold voi̇ded slabs
- Tez No: 587873
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KIVANÇ TAŞKIN, DR. KEREM PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüzde büyük yapılarda mimari açıdan dolayı kirişsiz döşemeler kullanılmakta olup bu döşemelerin son örneği olan boşluklu döşemeler açıklık ve ağırlıktan dolayı tercih edilmektedir. Bu çalışmada boşluklu döşemelerin diğer döşeme tiplerine göre avantajları, dezavantajları, modellenmesi, maliyet analizleri altı bölümde ele alınmıştır. Birinci bölümde boşluklu döşemelerle ilgili daha önce yapılan çalışmalardan ve sonuçlarından bahsedilmiştir. İkinci bölümde döşeme tiplerinin minimum yüksekliklerinden, moment hesaplarından, avantajlarından ve kullanım yerlerinden bahsedilmektedir. Üçüncü bölümde kirişsiz döşemelerdeki özel uygulamalar olan başlıklı, ardgermeli ve boşluklu sistemlerden bahsedilmekte olup bu sistemlerin özelikleri ele alınmıştır. Dördüncü bölümde kirişli, kirişsiz, boşluklu, asmolen ve kaset döşemelerde tek ve çift doğrultuda 16 farklı açıklıkta beş farklı hareketli yük altında toplam 560 adet sayısal analiz modeli oluşturulmuştur. Bu analizler sonucunda döşeme sistemlerinin beton, kalıp, donatı oranları ve maliyetleri karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak açıklık ve yük miktarı arttıkça boşluklu döşemelerin daha avantajlı olduğu görülmüştür. Beşinci bölümde boşluklu döşeme ile yapılan bir binanın SAFE (integrated design of slabs, mats and footings) programı kullanılarak nasıl modellenebileceği gösterilmiştir. Ardından kesme dayanımı, eğilme dayanımı, zımbalama dayanımı, sehim değerleri, donatı alanları grafiklerle gösterilmiştir. Son bölümde sonuçlar değerlendirilmiş olup boşluklu döşeme ile ilgili bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today there are different types of flooring in the construction sector. Because of the architectural aspects in large buildings, without beams are used. The void slabs, which are the last example of uneven flooring are preferred due to their openness and weight. In this study, the advantages, disadvantages, modelling and cost analysis of void slabs compared to other types of flooring are discussed in six sections. In the first section, the previous studies and result about the void slab were mentioned. In the second part, the minimum heights, moment calculations, advantages and usage areas of beam slabs, flat slabs, casette slabs are mentioned. In the third chapter, special applications in beamless slabs, flanged flat slab, arched and void flat slabs systems are mentioned, and properties of these systems and punching strength calculations are discussed. In addition, the blind mold properties and installation used in the flooring are mentioned. In the fourth chapter, 560 numerical analysis models have been created under five different moving loads in 16 different openings in single and double direction in beam plate, void, asmolene, casette slabs. As a result, it was seen that void slabs were more advantageous as the amount of clearance and load increased. In the fifth chapter, it is shown how a building with void slabs can be modeled using safe program. Then the shear strength, bending strength, punching strength, deflection values, reinforcement areas are shown with graphs. In the last section, the results are evaluated and some suggestions are presented about the hollow floor.