Antik örneklerden DNA eldesinde iki temel metodun verimlilik ve PCR inhibitörlerini uzaklaştırma kriterleri açısından kıyaslanması
The comparison of twop basic methods of dna purification from ancient samples in terms of efficiency and removal of PCR inhibitors
- Tez No: 587872
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Biyoloji, Genetik, Forensic Medicine, Biology, Genetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Antik DNA çalışmalarında örneklerden DNA izolasyonu en önemli ve kısıtlayıcı aşamadır. Örneğin içinde bulunduğu ortam ve bu ortamda kaldığı süre, örneklerden elde edilecek DNA'nın kalitesi için belirleyicidir. Ayrıca farklı kemik örneklerinin DNA verimi açısından farklı sonuçlar verdiğini gösteren çalışmalar vardır. Literatürde femur kemiğinin yapısal özelliklerinden dolayı DNA eldesinde daha verimli olacağı yönünde bilgiler bulunmaktadır. Bu çalışma ile Belentepe kazısından elde edilen insan iskeletlerinin femur kemiklerinden yine literatürde verimliliği bakımından başarılı bulunan iki yöntem olan fenol-kloroform ve silika jel ekstraksiyon yöntemi ile DNA izolasyonu gerçekleştirilmiştir. Örneklerden elde edilen DNA'ların kalitesi spektrofotometrik yöntem ve PCR yöntemi ile analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda elde ettiğimiz veriler, yöntemler arasındaki DNA ekstraksiyon verimliliğini karşılaştırmamıza olanak sağlamış ve elde edilen örneklerdeki antik DNA'nın korunma oranları hakkında da bilgi vermiştir.
Özet (Çeviri)
DNA isolation from samples are the most important and restrictive stage of ancient DNA studies. The environment in which the sample is located and the time it remains in this environment are decisive factors for the quality of the DNA to be obtained from the samples. There are also studies showing that different bone samples give different results in terms of DNA yield. There are evidences in the literature that femur bone is more efficient in isolation of DNA due to its structural features. In this study, DNA isolation was performed by using phenol-chloroform and silica gel extraction methods, which are found to be successful in the literature, from the femur bones of human skeletons obtained from Belentepe excavation area. The quality of DNA obtained from the ancient samples was analyzed by spectrophotometric method and PCR amplification. The data obtained from this study allowed us to compare the efficiency of DNA extraction between the methods and gave information about the preservation of the ancient DNA in the obtained samples.