Geleneksel mantıktan puslu mantığa doğruluk değeri
The truth value from the classical logic to fuzzy logic
  1. Tez No: 587903
  2. Yazar: DUYGU SIRBUDAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
“Doğruluk Değeri”mantık ilkeleri üzerine açılan tartışmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Bununla beraber ortaya mantık ilkelerini dışlayan mantık sistemleri gelişme göstermiştir. Bu tez çalışmasının mantığın ana ilkelerinden biri olan“Üçüncü Halin İmkansızlığı”ilkesine getirilen eleştiriler sonucunda ortaya çıkan mantık sistemlerinin doğruluk değerlerini; mantığın başlangıcında, gelişiminde ve bugününde nasıl ele alınıp inceleneceği ve mantık sistemleri arasındaki benzerliği ve farklılığı olabildiğince açık, anlaşılır kılma hedeflenmektedir. Çalışmanın ilk bölümünde geleneksel mantığın ve mantık ilkelerinin neliği ortaya konulmaya çalışılmıştır. İkinci bölüm modern mantığa ayrılmıştır. Bu bölümde geleneksel mantığın sembolleştirilmesiyle oluşan modern mantığın temelleri, iki değerli ve çok değerli mantıkta doğruluk değeri ve denetleme yöntemi ele alınmıştır. Son bölüm de ise, 20. yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıkmış puslu mantığın gelişimi, doğruluk değerleri ve günümüzde kullanım alanları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The truth value has emerged as a result of discussion on the principles of logic. Homower, logic systems that excludes logic principles have evolved. This thesis aims to make clear and understandable as possible the similarity and difference between logic systems and secondly, to show how to examine the truth values of logic systems that have emerged as a result of criticism brought to the law of thw excluded middle, one of the main principles of logic, at the beginning, developmental period and today. In the first part of the study, it is tired to put forward what the classical logic and logic principles are. The secondpart is devoted to modern logic. In this chapter, the Fundamentals of modern logic formed by the symbolization of classical logic, truth value and control method in bivalent and multivalued logic are discussed. In the last part, the development of fuzzy logic which emerged in the second half of the 20th century, truth values and usage areas are discussed.