Performans ölçüm sistemi olarak dengelenmiş skor kart ve uygulaması
Balanced scorecard as a performance measurement system and application
  1. Tez No: 145492
  2. Yazar: ORKUN ABACIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL ÖZKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Akademisyenlerle, uygulayıcıların stratejik amaçların dağıtımında araç olarak kullandıkları performans ölçüm sistemleri artık yönetim literatüründeki yerini bulmuştur. Çoğu yorumcunun ileri sürdüğü üzere, birçok işletmede kullanılan geleneksel finans ve muhasebe ölçütleri, işleri yürütmekten ziyade dengeleyici ve finansal raporlama geleneklerini karşılamak için geliştirilmişçesine, doğruluktan ve mantıktan uzak karar verme araçları ortaya koymaktadır. Bunun da ötesinde, bu ölçütler, işletmenin stratejik yönetimi yerine yönetime ayrılmış paranın hareketlerini raporlamaktan ileri gidememektedir. İşletmelerin faaliyette bulunduktan çevredeki değişmelere uyum doğrultusunda yeni stratejiler üreterek rekabetçi konuma gelebilmeleri için verimli ve etkin bir performans ölçüm-yönetim sistemi geliştirmeleri gerekmektedir. Bu sistem, hem işletmelerin faaliyet sonuçlarına ilişkin finansal ölçümleri, hem de bu ölçümleri tamamlayıcı ve gelecekteki performansı yönlendirici operasyonel ölçümleri içermelidir. Öncelikle bu çalışmada, işletmeyi çok yönlü ele alarak, finansal ve operasyonel performans ölçümleri yoluyla değerlendiren ve dilimize“Dengelenmiş Skor Kart”olarak çevrilebilen“Balanced Scorecard”sistemi incelenmektedir. Çalışmanın sonraki kısmı, performans ölçütlerinin teorik geçmişini kısaca gözden geçirmektedir. Ardından da üç şirketin analizi ve bir uygulama raporu gelecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Interest among both academics and practitioners in performance measurement systems as a tool for delivering strategic objectives is now well- established in the management literature. Many commentators have argued that the traditional financial and accounting measures, reputedly used by a large number of companies, provide an inadequate and insensitive tool for decision making as they were developed for regulatory and financial reporting requirements rather than to run businesses. Moreover, these measures are desgned to reportion the stewardship of the money entrusted to management rather than on the strategic direction of business. Componses should develop on efficient and effective performance measurement-management system in order to be competitive in the changing enviroment with the help of the new strategies. This system has to contain both the financial measurements related with financial results and the operational measurements which directs the future performance complementary with financial measurements. In this article,“Balanced Scorecard”will be evaluated in detail as a performance measurement system which takes in to consideration the company's both financial and operational performances. The next section of the paper briefly reviews the theoretical background of integrated performance measures. This is then followed by a report and analysis of the three case study companies. VI