Gelecek tahmin sistemlerine yeni dijital teknolojiler, etkileşim tasarımı ve kişisel destek odaklı bir yaklaşım
A novel approach to future-telling systems through the aspect of new digital technologies, interaction design and personal support
  1. Tez No: 587908
  2. Yazar: MEHMET GÖKDEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT BURCU TASA YURTSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: İnteraktif Medya Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
İnsanlık, binlerce yıldır, her kültür ve toplulukta, kendi kültürlerince yoğrulmuş“kehanet sistemleri”ile geleceğe yönelik cevaplar arayıp durmuştur. 21. yüzyılın imkanlarına sahip insan için geleceğe yönelik yol gösterilme ihtiyacı, karar ve seçimleri için kendisinden yüce bir destek arayışı bitmemiş gibi duruyor. Dijitalleşmeyle değişen deneyim bir yana, bu teknolojiler üzerine gelecek projeksiyonu yapabilmek için olağanüstü bir geçmiş verisi oluşmaktadır. Bıraktığımız her iz veri olarak kayda alınıyor. Müzikal tercihlerimizden ideolojimize, bulunduğumuz mekanlardan sağlığımıza, pek çok veriyi paylaşıyor, paylaşmasak dahi kayıt altına alıyoruz. Yaygın kullanılan bir sosyal medya aracı olan Facebook'un kullanıcılarını 52.000 ayrı özellikle sınıflandırdığını düşünürsek, çevrimiçi aktivitelerimize dair tüm bu data, geleceğimizi tahmin edilebilir kılar mı? Peki bir yapay zekanın davranışlarımızı ve hareketlerimizi işleyerek geleceğe yönelik tahminlerinde ve önerilerinde“kullanıcı-merkezli”davranması mümkün olabilir mi? Bu çalışmada, geçmişten günümüze geleceği öğrenmek ve rehberlik için bu sistemlere danışan insanların hangi ihtiyaçlarına karşılık aradıkları, bu ihtiyaç, deneyimler ve gelecek ile kurulan ilişkinin, dijital çağa geçişle ne şekilde evrildiği ve yakın gelecekte yapay zeka gibi teknolojilerle ne şekilde evrilebileceği soruları üzerinden, kullanıcı, literatür araştırmaları yapılmış, değişen ihtiyaç ve deneyimler üzerinden tasarımcılara yönelik bir tasarım kılavuzu oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
For thousands of years, humanity has search for future-oriented answers in every culture and community, with fortune-telling systems blended by their own cultures. Still for the people of the 21st century, the quest for knowing the future, the decision and the choice, seems to have a never-ending search for supreme support. Aside from the changing experience with digitalization, it creates tremendous historical data to make future projections on these technologies. Every digital track we leave in the digital world is recorded as a data. From our musical and cultural preferences to our ideology, from our location to our health status, we share many data voluntarily, even if we do not share it. If we think that Facebook, a widely used social media tool, classifies its users with 52.000 separate features, will all this data about our online activities make our future predictable? So an artificial intelligence work by our behavior and movement in our future predictions and suggestions“user-centric”behave possible? In this study, it is aimed to learn what the future needs of people who have consulted these systems for the guidance of the future and learn how these needs and experiences and the relationship with the future evolve with the transition to the digital age and how it can evolve with technologies such as artificial intelligence in the near future, user and literature research has been done and a design guide has been developed for designers through changing needs and experiences.