Political economy of the accelerated growth in Western China: Variation in the local growth patterns
Batı Çin'de hızlanan büyümenin politik ekonomisi: Yerel büyüme biçimlerinde farklılaşma
- Tez No: 587917
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA GÖÇER AKDER, DR. ÖĞR. ÜYESİ CEREN ERGENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bölge Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu tez, orta ve büyük ölçekli şehirleri inceleyerek 2000'li yılların ortalarından bu yana batı Çin'de gözlemlenen hızlanmış büyümenin bağlamını ve dinamiklerini araştırmaktadır. Daha özel olarak tez, batı Çin'deki şehirlerin büyüme biçimlerinin nasıl ve neden farklılaştığı bulmacasını ele almaktadır. Tez Chengdu, Chongqing, Xi'an ve Guiyang gibi batı Çin'deki bazı şehirlerin nasıl dışa açılma ve sektörel çeşitliliği artırma ve niteliği yükseltme konusunda dikkat çekici bir ilerleme kaydettiğine, buna karşın, Lanzhou gibi diğer bazı şehirlerin ise hızlanan büyümelerini daha çok doğal kaynak ürünlerindeki ve onlarla ilişkili sanayilerdeki fiyat artışına ve altyapı yatırımlarına borçlu olduğuna dair bir anlayış geliştirmektedir. Öte yandan, hem başarılı hem de ortalama performans gösteren şehirler hızlanan büyümeyle ilgili iki sorunu paylaşmaktadır: inşaat sektörünün nispeten yüksek payı ve borçlarla finanse edilen altyapı yatırımlarıyla bağlantılı olarak yerel yönetimlerin artan borç stoku. Çin'in devlet nüfuzlu, ademi merkezileşmiş politik ekonomisinin batı Çin'de nasıl işlediğine ilişkin olarak tez, proaktif ve agresif bir yerel liderliğin endüstriyel yapıyı iyileştirme ve küresel pazarlarla yakın ilişkiler kurmada esas etken olduğu sonucuna varmıştır. Bununla birlikte merkezi hükümet büyük ölçekli altyapı yatırımları, idari düzenlemeler, mali destek, personel atamaları gibi yer-hedefli politikalar ve ayrıca dönemsel makroekonomik öncelikleri belirleme yoluyla yerel kalkınma koşullarını belirlemede önemli bir kapasiteye sahiptir.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates the context and dynamics of the accelerated growth in western China since the mid-2000s through an examination of the mid and large-sized cities. In particular, the dissertation addresses the puzzle of how and why the cities in western China differ in their growth paths. The dissertation develops an understanding of how some cities in western China, such as Chengdu, Chongqing, Xi'an, and Guiyang, have remarkably progressed with opening up and sectoral diversification and upgrading, while some others, such as Lanzhou, have owed a great deal of their accelerated growth to infrastructure investments and the price boom in natural-resource commodities and their adjacent industries. On the other hand, both successful and mediocre cities share two particular problems with the accelerated growth: comparatively high share of the construction sector, and the surging debt stock on the part of local governments, which is linked to debt-financed infrastructure investments. With regard to how China's state-permeated, decentralized political economy operates in western China, the dissertation concludes that while a proactive and aggressive local leadership is the key to upgrading the industrial structure and forging close ties with global markets, the central government wields a significant capacity in defining the conditions of local development through place-targeted policy measures such as large-scale infrastructure investments, administrative arrangements, fiscal support, personnel appointments and as well as by way of specifying cyclical macroeconomic priorities.