Turizm gelirleri ve ekonomik büyüme arasında ilişki: Türkiye örneği
The relationship between tourism and economic growth: Evidence from Turkey
  1. Tez No: 587922
  2. Yazar: MUSTAFA KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH İSMAİL ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Turizm, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Tourism, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma İktisadı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bir ülkenin turizm gelirleri o ülkenin gelişmesine önemli katkı sağlamaktadır. Günümüzde turizm gelirleri ülkelerin ekonomileri için vazgeçilmez bir konuma gelmiştir. Uluslararası gelişmeler, Avrupa Birliği gibi uluslararası işbirliği örgütleri fiilen sınırların kalkmasını sağlamıştır. Sınırların kalması sonucunda turizm faaliyetlerine katılanları sayısında büyük bir artış görülmektedir. Uluslararası turizmin gelişmesiyle kültürler arası yakınlaşma sağlanmış, toplumlar arasındaki önyargıların giderilmesinde önemli rol oynamıştır. Artan turizm gelirleri ekonomilerin ihtiyaç duyduğu para alkışını sağlamaktadır. Turizmin döviz sağlama özelliği ülkelerin ödeme dengeleri için hayatı önem taşımaktadır. Bu sayede ülkeler bütçe açıklarını azaltma olanağı kazanmaktadırlar. Bir ülkede turizm faaliyetlerini gelişmesi bölgesel gelişmişlik farklarını gidermede etkili olmaktadır. Turizm zenginliğine sahip olan ülkeler ekonomileri için artı bir değer kazanmış olmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The tourism revenues of one country make a significant contribution to the development of that country. Today, tourism revenues are indispensable for the economies of the countries. International developments, such as the European Union, have effectively promoted the demarcation of borders. As a result of the limitations, there is a big increase in the number of those who participate in tourism activities. With the development of international tourism, a rapprochement between cultures has been achieved and played an important role in eliminating prejudices among societies. Increased tourism revenues provide the currency applause that economies need. The ability to provide foreign exchange for tourism is vital for countries' payment balances. In this way, countries have the opportunity to reduce budget deficits. The development of tourism activities in a country is effective in dispelling regional development disparities. Countries with a wealth of tourism have gained a lot of value for their economies.