Turizm gelirleri ve ekonomik büyüme ilişkisi: Türkiye örneği
Relationship between tourism incomes and economic growth: Turkey example
- Tez No: 591952
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Turizm, insanların sürekli olarak ve ikamet ettiği bölgeden bir başka bölgeye yaptığı seyahat ve konaklamalardan meydana gelen olayların bütünüdür. Turizm gerek sağladığı döviz geliri gerekse yarattığı istihdam ile ülkeler ve bireyler için çok önemli bir sektör konumundadır. Bu sebeple birçok sektörle ilişkili olan turizm sektörünün ekonomi üzerindeki etkisinin araştırılması ihtiyacı doğmuştur. Yapılan bu çalışmanın amacı; turizm gelirleri ile ekonomik büyüme arasında bir ilişki olup olmadığını belirlemek ve bu ilişkinin yönünü belirlemeye çalışmaktır. Bu çalışmada 2003 ile 2018 yıllarını kapsayan çeyreklik veriler kullanılmış, turizm gelirlerinin ekonomik büyümeye etkisi VAR analizi ile incelenmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Turizm, Turizm Gelirleri, Ekonomik Büyüme, VAR Analizi
Özet (Çeviri)
Tourism is the totality of events that consist of people traveling and staying from one region to another. Tourism is a very important sector for countries and individuals with both foreign exchange income and employment. Therefore, there is a need to investigate the impact of tourism sector, which is associated with many sectors, on the economy. The aim of this study; to determine whether there is a relationship between tourism income and economic growth and to try to determine the direction of this relationship. In this study, quarterly data covering between 2003 and 2018 were used and the effect of tourism incomes on economic growth was analyzed by using VAR analysis. KEYWORDS: Tourism, Tourism Incomes, Economic Growth, VAR Analysis