Uluslararası ilişkilerde bir mücadele alanı olarak spor: 1980 Moskova Olimpiyatları boykotu örneği
Sport as a struggle area in the international relations:The case of 1980 Moscow Olympics boycott
  1. Tez No: 587958
  2. Yazar: RUMİ CİVRALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma, spor ve siyaset arasındaki ilişkiyi Carl von Clausewitz ve Joseph Nye'ın görüşleri bağlamında anlamak için bir çerçeve sunar. Çalışmada, Clausewitz'in savaş teorisi ile Nye'ın yumuşak güç teorisi arasında çeşitli devamlılıklar ve benzerlikler uluslararası spor tarihinde aranmış ve karşılaştırılmıştır. Tez, sporun, siyasetin farklı araçlarla sürdürülmesi olarak değerlendirilebileceği durumları, devletlerarası mücadelenin bir aracı olup olmadığını ve siyasi bir hedefe ulaşma yolunda askeri yöntemlerin yerine geçip geçmediğini araştırır. Bunu yaparken, spor diplomasisini, yumuşak gücü ve Moskova Olimpiyat Oyunlarını inceleyen literatürden ve tartışmalardan yararlanır. Sporun bir araç olarak kullanımı, pek çok açıdan uluslararası rekabetin doruk noktası olan ve güç mücadeleleriyle karakterize edilen 1980 Moskova Olimpiyat Oyunlarında çok belirgin hale geldiği için, örnek olay incelemesinde tez, Oyunlara karşı başlatılan boykot hareketlerini insan hakları, ABD ve Büyük Britanya perspektifinden inceler.
Özet (Çeviri)
This thesis introduces a framework for understanding the link between sport and politics in the context of Carl von Clausewitz and Joseph Nye. In the thesis, various continuities and analogies between Clausewitz's war theory and Nye's theory of soft power have been sought in the international sport history. It explores the cases that sport can be considered as a continuation politics by other means, whether sport is an instrument of inter-states struggle, and whether sport replaces military methods to achieve a political goal. In doing so, it builds on literature and discussions that has examined sport diplomacy and soft power. Instrumentalization of sport has been particularly pronounced 1980 Moscow Olympics - in many respects the pinnacle of international competition - which has been characterised by power struggles. Thus, in case study, the thesis investigates boycott movements against the Games from a human rights, United States and Great Britain perspectives.