Mastitisli keçilerde mycoplasma agalactiae'nın bakteriyolojik ve moleküler yöntemlerle araştırılması
Investigation of mycoplasma agalactiae from goats with mastitis by bacteriological and molecular methods
- Tez No: 587957
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR PARIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Araştırmamızda bulaşıcı agalaksi etkeninin, yetiştiriciliği yapılan keçi populasyonlarında bakteriyolojik ve molkeüler yöntemlerle belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma materyalini oluşturan hayvanlar keçi yetiştiriciliği yapılan çiftliklerden ve işletmelerden temin edilmiştir. Toplam 118 adet mastitis şikâyeti olan kıl keçisinden 10 ml süt numunesi alınmıştır. Alınan sütler, soğuk zincirde Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalına ulaştırıldıktan sonra Mycoplasma selektif besiyerlerine ekimler yapılmış, izole edilen kolonilerin makroskopik, mikroskobik, bakteriyolojik ve biyokimyasal testler ile değerlendirilmesi sonucunda 10 (%8) adet izolatın Mycoplasma sp. olarak identifikasyonu yapılmıştır. Bakteriyolojik ve biyokimyasal yöntemlerle Mycoplasma sp. olarak identifiye edilen 10 adet izolat, moleküler yöntemlerle doğrulanması amacıyla öncelikle Mycoplasma sp. 16S rRNA PCR işlemine tabi tutulmuş ve tüm izolatların (%100) Mycoplasma sp. olduğu tespit edilmiştir. Mycoplasma sp. olarak cins bazında identifiye edilen 10 adet izolatın 7 (%70) adedi ise, M. agalactiae 16S rRNA spesifik PCR işlemi sonucunda M. agalactiae olarak tür bazında identifiye edilmiştir. Sonuç olarak 118 adet süt numunesinden 7 (%6) adet M. agalactiae tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to determine the causative agent of contagious agalaxia by bacteriological and molecular methods in goat populations. The animals used as research material, were obtained from goat farms and farms. A total of 10 ml milk samples were taken from 118 goats with mastitis. After the milk samples were transferred to Aydın Adnan Menderes University Department of Microbiology in cold chain, they were inoculated to Mycoplasma selective media for identification. A total 10 isolates identified as Mycoplasma sp. by bacteriological and biochemical methods were firstly subjected to Mycoplasma sp. 16S rRNA PCR for confirmation by molecular methods and all isolates (100%) were found to be Mycoplasma sp. A total of 7 (70%) isolates identified as genus Mycoplasma were identified as M. agalactiae by M. agalactiae 16S rRNA specific PCR. As a result, 7 (6%) M. agalactiae were determined from 118 milk samples.