Örgütsel bağlamda sapkın davranışlar ve çatışma çözme yöntemleri arasındaki ilişkiyi açığa çıkarmaya yönelik bir araştırma
A research to reveal the relationship between the workplace deviance and conflict resolution methods in context of organization
- Tez No: 587959
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI AYŞE AYYILDIZ ÜNNÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu tez, işyerinde sapkın davranışlar ve çatışma kavramlarına atfedilen anlamları derinlemesine inceleyerek, örgütsel bağlamda sapkın davranışlar ve çatışma kavramlarının arasındaki ilişkinin doğasını ve yöneticilerin bu ilişkideki rolünü açığa çıkarmayı amaçlamaktadır. Tezin amacı doğrultusunda tezin birinci bölümünde işyerinde sapkın davranışlar kavramı ve kapsamı, işyerinde sapkın davranışlara ilişkin geliştirilen tipolojiler ve ulusal ve uluslararası yazında yapılan araştırmalar ele alınırken, ikinci bölümünde çatışma kavramı ve kapsamı, çatışma yönetimi ve ulusal ve uluslararası yazında çatışmaya ilişkin yapılan araştırmalar ele alınmıştır. Tezin son bölümünde ise yapılan alan araştırmasından elde edilen bulgulara detaylı bir şekilde yer verilmiştir. Bu çalışma kapsamında, İzmir'de özel ve kamu kuruluşlarında orta ve üst düzey yöneticilik yapan 19 kişi ile yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler sonucu elde edilen veriler, nitel içerik analizi ile incelenmiştir. Araştırma sonucunda ise sapkınlık ve çatışma kavramlarının altında yatan dinamikler açığa çıkarılarak, kavramların doğası arasında bir ilişkinin olduğu ve yöneticilerin kritik bir rolü olduğu açığa çıkarılmıştır. Son olarak yöneticilere önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to reveal the nature of the relationship between workplace deviant behaviors and conflict concepts and role of managers in this relationship by examining throughly the meanings attributed to the concepts of workplace deviant behaviors and conflict. In accordance with thesis purpose, as the concept and scope of workplace deviant behaviour ve developed typologies related with workplace deviant behaviour and researches in national and international literature are considered in the first chapters of the thesis, concept and scope of confict, conflict management and researches related with conflict in national and international literature in the second chapters. The data obtained from field research are given in details in the last part of the thesis. In the context of this study, the data obtained from semi-structured interviews with 19 people who are worked as a middle and senior manager in private and public institutions in İzmir were analyzed by qualitative content analysis. As a result of the research, by finding out the dynamics underlying the concepts of deviant and conflict, relationship between the nature of the concepts and critical role of managers were revealed. Finally, suggestions were made to the managers.