Application of remote sensing (RS) and geographic information system (GIS) technology to determine yield prediction in maize
Uzaktan algılama (UA) ve coğrafi bilgi sistemi (CBS) teknolojisi kullanılarak mısır bitkisinin veriminin tahmin edilmesi
- Tez No: 587965
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA YİĞİT AVDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
21. yüzyılda, hassas tarım gitgide yaygınlaşmakta, ürün verimi artmakta ve tarım maliyetleri azalmaktadır. İleri teknoloji (Coğrafi Bilgi Sistemi-CBS, Uzaktan Algılama-UA Teknolojisi, Global Navigasyon Uydu Sistemi-GNSS), hassas tarım sisteminin giriş değişkenlerinin belirlenmesinde önemli bir rol oynamıştır. Özellikle, ileri görüntü işleme teknikleriyle (mekansal, spektral, zamansal, ve radyometrik çözünürlük) uzaktan algılama teknolojisi ürün verim modellerinin doğruluğunu arttırmıştır. Bu tezin birinci amacı, başlangıç zamanından bugüne kadar ki birçok özel çalışma vasıtasıyla mısırın verim tahmininde uzaktan algılama teknolojisinin kabiliyetlerine genel bir bakış sunulmasıdır. Ayrıca, ölçülen mısır verimi ile yüksek korelasyonu olan uzaktan algılama verilerinden elde edilen çeşitli bitki örtüsü indisleri (VIs) de hesaplanmıştır. Bunun yanında, literatür çalışmaları kapsamında her bir farklı platformda uzaktan algılama teknolojisi ile ilgili çalışmalar derlenmiştir. Bu teknolojilerin gelişmesiyle birlikte, hasattan önce mısır verim tahmininin ilişkisini önemli ölçüde geliştirdiği gözlenmiştir. Tezin ikinci amacı ise Landsat-8 ve Sentinel-2 görüntülerinden elde edilmiş vejetasyon indekslerinin (NDVI, EVI, SAVI, WDRVI, GNDVI) korelasyonunun belirlenmesi ve Bayesian Model Averaging (BMA) metodu baz alınarak çalışma alanı için mısır verimini ön gören modellerin oluşturulmasıdır. Mekansal analiz ve istatistiksel veri analizi süresince QGIS ve R yazılımı kullanılmıştır. Mekansal ve spektral çözünürlüğe bakarak yakın gelecekte, uzaktan algılama ve açık-kaynak yazılımı kuşkusuz hassas tarım için mutlak gerekli bir bileşen ve güçlü bir ürün verimi tahmin aracı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, precision agriculture is becoming more and more common, increasing crop yield and reducing costs in agriculture. Advanced geographic technology (Geographic Information System-GIS, Remote Sensing-RS technology, Global Navigation Satellite System-GNSS) played an important role in determining input variables of precision agriculture system. In particular, remote sensing technology with higher-end image processing techniques (spatial, spectral, temporal, and radiometric resolution) enhanced the accuracy of the crop yield models. This thesis has two main purposes: the first one presented an overview of the capabilities of remote sensing technology in maize yield forecast from its beginning time up to now through the many specific studies. It also reviewed a variety of vegetation indices (VIs) derived from remote sensing data that had a high correlation with corn yield measured. Furthermore, the literature proved that the remarkable development of remote sensing technology at each different platforms have improved significantly the accuracy of maize yield prediction before harvest. The other goal determined the correlation of the vegetation indices (NDVI, EVI, SAVI, WDRVI, GNDVI) derived from Landsat-8 and Sentinel-2 images and building the maize yield predicting models for the study area based on the Bayesian Model Averaging (BMA) method. This research determined 2 optimal models which were validated with RMSE = 9.38 t/ha for Landsat-8 and RMSE = 12.33 t/ha for Sentinel-2. The QGIS and R software were used throughout the process of spatial analysis and statistical data analysis. In the near future, remote sensing and open-source software will definitely become an absolutely necessary component of precision agriculture.