İbnü'l-Esir'e göre Kutalmışoğullarının Anadolu'da birliği sağlama yönünde diğer beyliklerle mücadelesi (1071-1192)
According to İbnu'l-Esir, the struggle of Kutalmisogullari with other principalities in order to ensure unity in Anatolia (1071-1192)
  1. Tez No: 587964
  2. Yazar: PELİN AYDOĞDU ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Anadolu, MÖ IV. yüzyıldan itibaren Sibirler, Avrupa Hunları, Hazar ve Oğuzlar gibi Türk topluluklarının akınlarına uğramıştır. Türkistan'dan Anadolu'ya doğru uzanan bu ilk Türk akınları burayı yurt edinme ve yerleşme amacı taşımamaktaydı. 1071 Malazgirt Savaşı sonrası Anadolu'ya yapılan akınlar burayı yurt edinme amacı taşımasıyla ilk Türk akınlarından farklı özelliğe sahip olmuştur. Büyük Selçuklu Devleti Türklerin son hudut kalesi Anadolu'da, Malazgirt Savaşı'nı izleyen süre içerisinde fetihlerde bulunarak Türk-islâm dünyasına yeni topraklar katmışlardır. Türk beyleri ve milleti bu hudut kalesini vatan kabul ederek Anadolu'ya fetihler yapmış ve bura da kendi isimleriyle anılan beylikleri kurmuşlardır. Malazgirt Savaşı sonrası Anadolu'da fetihlerde bulunan beylerden biri olan Kutalmışoğlu Süleymanşah'ın 1075 yılında İznik merkezli Türkiye Selçuklu Devleti'ni kurması ve Anadolu'da bulunan beylikleri siyasi bir teşkilat ile birleştirmesi Anadolu'nun Türkleşme sürecine daha geniş bir mahiyet kazandırmıştır. Türkiye tarihinde yeni bir dönem olarak görebileceğimiz bu dönem de Türkiye Selçuklu Devleti'nin kuruluşundan itibaren başa geçen hükümdarlar bir yandan Anadolu'da siyasi otoriteyi tek elde toplamaya çalışmış, diğer yandan ise devleti doğal sınırlarına ulaştırmayı hedeflemişlerdir. Bu hedefleri doğrultusunda Selçuklu hükümdarları kimi zaman siyasi kudretini arttırmak için beyliklerle ortak düşmana karşı iş birliği yaparak onlarla akrabalık bağı kurmuşlar, kimi zaman ise çıkarları doğrultusunda bu beyliklerle mücadele ederek önlerindeki engeli kaldırmışlardır. Türklerin Anadolu'daki varlığını kabullenmeyen Bizans ve Avrupalı devletler bu durum karşısında Haçlı Seferlerini başlatsa da başarılı olamamışlar ve II. Kılıç Arslan zamanında 1176 yılın da Bizanslılar'a karşı kazanılan Miryokefalon zaferi ile bu ümitleri son bulmuştur. Miryokefalon Savaşı Anadolu'daki siyasî dengeyi bir daha değişmemek üzere Türklerin lehine çevirmiştir ve Anadolu'nun bir Türk yurdu olduğunu herkese göstermiştir. Türkiye Selçuklu Devleti askerî ve siyasî hâkimiyeti sağlamanın yanında bir ülkeyi yurt edinecek olan diğer unsurları da ihmal etmeyerek nüfus ve kültürel egemenliği de kurup buraya yerleşmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Anatolia, IV. century, the Siberians, the European Huns, Caspian and Oghuz Turks have flocked to such communities. These first Turkish raids extending from Turkestan to Anatolia did not aim to acquire and settle here. After the 1071 Malazgirt War, the invasions to Anatolia were different from the first Turkish raids with the aim of acquiring the country. The Great Seljuk State, the last border castle of the Turks, conquered in Anatolia within the period following the Battle of Manzikert and added new lands to the Turkish-Islamic world. The Turkish gentlemen and the nation accepted this border castle as a homeland and conquered Anatolia and established the principalities named after them. Battle of Manzikert after Kutalmışoğlu, one of the gentlemen present in the conquest of Anatolia to establish Iznik based in Turkey Seljuk Empire in Suleymanshah 1075 and principalities in Anatolia has gained a wider nature to merge Turkicization process of Anatolia with a political organization. We can see a new era in the history of Turkey this period, Turkey Seljuk Empire deal since its establishment last monarchs tried to one-picking the one hand political authority in Anatolia, on the other hand, they aim to deliver to the state of the natural limits. In line with these goals, the Seljuk rulers sometimes cooperated with the principalities against the common enemy in order to increase their political power and established kinship with them, and sometimes they removed the obstacles in front of their interests by fighting these principalities. Although the Byzantine and European states did not accept the existence of the Turks in Anatolia, they started the Crusades in the face of this situation and they did not succeed. With the victory of Miryokefalon against the Byzantines in 1176 during the time of Kılıç Arslan, these hopes ended. The Miryokefalon War turned the political balance in Anatolia to the advantage of the Turks, and has shown to everyone that Anatolia is a Turkish homeland. Turkey Seljuk State military and political domination of the country set up next to the dorm to get the population and cultural domination by neglecting the other elements that are also providing they have settled here.