İşletme bölümü lisans derslerinin veri madenciliği yöntemleri ile analizi: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi örneği
Analysis of business administration undergraduate courses with data mining methods: Recep Tayyip Erdoğan University case
  1. Tez No: 587981
  2. Yazar: SEMA PEÇE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Teknoloji ve teknolojinin getirdiği yenilikler yaşamın her parçasında yerini hızla almaktadır. Bu yeniliklerin getirdiği külfeti taşımak ise veritabanlarının görevi olmuştur. Veritabanlarında anlamsız bir yük ve maliyet unsuru olan verileri değerlendirmek veri madenciliğinin ilgilenme alanıdır. Verinin depolandığı her alanda yararlanılabilen veri madenciliği bu tez çalışmasında eğitim alanında uygulanmıştır. Çalışmanın amacı lisans derslerinin analiz edilmesidir. Bu amaçla Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, İşletme bölümüne 2009'dan itibaren kaydolan 731 öğrencinin ders ve öğrenci bilgileri incelenmiştir. Derslerin kendi aralarındaki not temelli ilişkileri Birliktelik Kuralları ile incelenmiştir. Ders notlarına göre mezuniyet puanları, Öğrenci Seçme Sınavı puanları, Öğrenci Seçme Sınavı yerleştirme sıralamaları, dersleri ilk alımda geçme durumları, sınıflandırma algoritmalarıyla incelenmiştir. Apriori, Naive Bayes, Sıralı Minimal Optimizasyon ve J48 algoritmaları analizde kullanılan veri madenciliği algoritmalarıdır.
Özet (Çeviri)
Technology and the innovations brought by technology take their place in every part of life rapidly. It is the duty of the databases to carry the burden of these innovations. Evaluating data that is a meaningless burden and cost factor in databases is the area of interest of data mining. Data mining, which can be used in every field where data is stored, has been applied in the field of education in this thesis. The aim of the study is to analyze undergraduate courses. For this purpose, the course and student information of 731 students enrolled in Recep Tayyip Erdoğan University, Faculty of Economics and Administrative Sciences, Department of Business Administration since 2009 were examined. Grade-based relationships between the courses are examined with the Association Rules. According to the course grades, graduation scores, Student Selection Exam scores, Student Selection Exam placement rankings, passing the courses at first intake, with Classification algorithms were examined. Apriori, Naive Bayes, Sequential Minimal Optimization and J48 algorithms are the data mining algorithms used in the analysis.