Kazan Sultan'ı Süyün Bike
Kazan Khanate Sultan's Süyün Bike
  1. Tez No: 588001
  2. Yazar: HANİFE KÜÇÜKOSMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Kazan Hanlığı'nın 1546 yılında kurulduğu zamandan beri Moskova Knezliği ile başlayan ilişkiler çoğu kez çekişmelere sahne olmuştur. İki ülke arasındaki çekişmelerin dönüm noktasını Kazan'a sultan olarak gelen Süyün Bike oluşturmaktadır. 1533 yılında Can Ali Han ile evlenerek Kazan şehrine yerleşmiştir. Bu dönemde Kazan Hanlığı Moskova idaresiyle yürütülmekteydi. Süyün Bike hanlıkta yeni bir ideolojiyi amaçlamıştır. Hanlığı Rus hakimiyetinden kurtarmaya çalışmıştır. Can Ali'nin vefatı ve Safa Giray ile evlenmesiyle Süyün Bike ikinci döneme girdi. 1535 yılından sonra Süyün Bike ideolojisini gerçekleştirme imkânı bulmuştur. Çünkü Safa Giray'da milli tefekkürü yüksek biriydi. Süyün Bike ve Safa Giray'ın etkisiyle hanlık üzerindeki Moskova'nın etkisi kırılmış. 1549 yılından sonra hanlığın ve Süyün Bike'nin en zor zamanları başladı. Oğlu Ötemiş Giray'ın vasiliğiyle tahta geçerek ülkesini düşmandan kurtarmaya uğraşmış. Ancak bu dönemde Moskova ve kendi halkıyla mücadele ediyordu. Hainliklerle baş başa kalan Süyün Bike Moskova'nın baskıları sonucunda IV. İvan tarafından esir alınmış ve uzun zaman geçmeden vefat etmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Süyün Bike, Kazan Hanlığı, Can Ali, Safa Giray, Ötemiş Giray
Özet (Çeviri)
Since the founding at the Kazan Khanate in 1546, the associations that started with the Moskow knot have been scene for disagrements for many times. The period of Süyün Bike who cames as a sultan, is an importent turniny point of these disagrements between two countries. In 1533 she married Can Ali Khan and she lived in Kazan city. İn this time Kazan Khanate was governed by the Moscow administration. Süyün Bike's aimed for a new ideolo in the Khanate. She worked to resuce Khanate and the khan from Russian domination. The second period of Süyün bike, who married Safa Giray after Can Ali, began. After 1535 Süyün Bike had the oppotunity to practice her ideology. Because Safa Giray also had high national contempatation Süyün Bike. Süyün Bike and Safa Giray the effect of Moscov on Khanate has broken. The third and final part of Süyün Bike started with the death of Safa Giray in 1549. After these years the hardest time started for both Süyün Bike and Khanate. She struggled fort o save the Hanbike's country, who was boarded with the help of her son Ötemiş Giray, from the invasition of the enemy. But in this period she was strugglin with the both Moscow and her own people's hatred. Süyün Bike was alone with the traitors and the result of the Moscow's pressure. Kazan Khanate was occupied in 1551 by IV. İvan. After she was taken to Moscow, Süyün Bike died. KEY WORDS: Süyün Bike, Kazan Khanate, Can Ali, Safa Giray, Ötemiş Giray.