Inconel 718 nikel bazlı süper alaşımın sonlu elemanlar yöntemi ile kaynak hasarının incelenmesi
Welding damage analysis of inconel 718 nickel based super alloy by finite element method
- Tez No: 588045
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDOĞAN KARAÇALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Dünyada en ileri mühendislik çalışmalarının ve malzeme teknolojisinin kullanıldığı havacılık endüstrisi, son yıllarda ülkemizde de büyük bir ivme kazanmıştır. Global havacılık endüstrisinde hali hazırda kullanılmakta olan teknoloji ve malzemeler, ülkemiz havacılık endüstrisinde ise ancak keşfedilmeye başlanmıştır. Bu tez kapsamında havacılık sanayisinde kullanılan malzemeler ile ilgili olarak genel bilgiler verilmiştir. Ayrıca yine bu sanayide kullanılan kaynak teknolojileri hakkında ayrıntılı bilgiler sunulmuştur. Yapılan çalışmanın ana konusu ise havacılık sektöründe kendisine geniş bir kullanım alanı bulan Inconel 718 nikel alaşımının ANSYS ve LS-DYNA paket programlarında yapılan gaz altı kaynak analizidir. Çalışma kapsamında Inconel 718'in içeriğine ve fiziksel özelliklerine ait ayrıntılı bilgi verilmiştir. Analiz için kullanılan malzeme parametreleri bu bilgilere ve malzemenin çekme testinden elde edilen (literatür kapsamında bulunan bilgidir) sonuçlara dayandırılmıştır. Analize sokulan parçaların CAD çalışmaları yapılmış, alın kaynağı ve köşe kaynağı için birer model oluşturulmuştur. Bu modeller söz konusu analiz programlarına aktarılmış ve burada ihtiyaç duyulan ağ yapıları oluşturulmuştur. Kaynak dolgusu olarak SG 625 ve SG 718 seçilmiş, bu dolguların parametreleri analiz programlarına tanıtılarak her iki programda da alın ve köşe kaynağı için analize sokulmuştur. Elde edilen sonuçlar literatürde bulunan mevcut bilgileri ile ve Inconel 718'in çekme deneyinin sonuçları ile karşılaştırılıp yorumlanmıştır. Çalışmanın sonunda konu ile ilgili çalışan araştırmacılar için önemli olabileceği düşünülen çıktılar elde edilmiş ve tezin son bölümünde bu çıktılar paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aviation with the most advanced engineering studies and materials technology in the World the industry has gained a great momentum in our country in recent years. The technology and materials that are currently being used in the global aviation industry have only begun to be discovered in the aviation industry of our country. General information about materials used in aviation industry in the scope of this thesis has been given. Also detailed information about welding technologies used in this industry is presented. The main subject of the study is the analysis of Inconel 718 nickel alloy under gas welding in Ansys and LS-DYNA package programs, which has found a wide area of use in the aviation sector. Detailed information on the contents and physical characteristics of Inconel718 has been given in the scope of the study. The material parameters used for the analysis were based on this information and the results obtained from the pull test of the material (which is the information in the context of the literature). CAD studies of the parts introduced in the analysis were made, a model for forehead welding and corner welding has been created. These models have been transferred to the analysis programs in question and need here the network structures that are heard have been created. SG 625 and SG 718 selected as source fill, this parameters of fillings are introduced to analysis programs and taken in both programs and introduced into analysis for the corner source. The results were compared and interpreted with the available information in the literature and with the results of Inconel 718's pull experiment. At the end of the study, results were obtained which were thought to be important for the researchers working on the subject and these results were shared in the last part of the thesis.