Investigation of hot forged characteristics of Inconel 718
Inconel 718'in sicak dövme özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 904563
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ÇANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez, sıcak dövmenin Inconel 718'in mikro yapısı ve mekanik özellikleri üzerindeki etkilerini incelemektedir. Inconel 718, havacılık, enerji üretimi ve kimyasal işlem gibi yüksek sıcaklık ortamlarında yaygın olarak kullanılan bir nikel bazlı süper alaşımdır. Inconel 718, olağanüstü mukavemeti, korozyon direnci ve yüksek sıcaklıklardaki stabilitesi ile tanınır ve aşırı koşullara maruz kalan kritik bileşenler için ideal bir malzemedir. Çalışma, sıcak dövmenin, alaşımın rekristalizasyon sıcaklığının üzerinde gerçekleştirilen bir işlem olarak, Inconel 718'in tane yapısını, faz dağılımını ve mekanik özelliklerini nasıl etkilediğini sistematik olarak araştırmaktadır. taramalı elektron mikroskobu, enerji dağılımlı spektroskopi ve X-Işını difraksiyonu gibi ileri teknikler kullanılarak, mikro yapısal evrimin kapsamlı bir analizi sağlanmakta ve dövme süreci sırasında meydana gelen önemli değişiklikler belirlenmektedir. Mekanik özellikler, çekme mukavemeti, süneklik ve gerilme kopma davranışı da hem oda sıcaklığında hem de yüksek sıcaklıklarda yapılan titiz testlerle incelenmiştir. Çalışmanın önemli bulgularından biri, alaşımın mekanik performansını artırmada kritik olan tane inceltmesi ve faz homojenliği gibi istenen mikro yapısal özellikleri sağlayan optimal dövme parametrelerinin belirlenmesidir. Araştırma ayrıca, malzemenin özelliklerini daha da iyileştirmede, özellikle mukavemet ve süneklik arasında bir denge sağlamada, dövme sonrası ısıl işlemlerin rolünü vurgulamaktadır. Bu tez, Inconel 718 bileşenlerinde üstün performans elde etmek için sıcak dövme ve ısıl işlem süreçlerini optimize etmeye yönelik pratik öneriler sunmaktadır. Bu öneriler, malzemenin zorlu endüstriyel uygulamalardaki güvenilirliğini ve dayanıklılığını artırmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the effects of hot forging on the microstructure and mechanical properties of Inconel 718, a nickel-based superalloy extensively used in high-temperature environments, such as aerospace, power generation, and chemical processing. Inconel 718 is recognized for its exceptional strength, corrosion resistance, and stability at elevated temperatures, making it an ideal material for critical components exposed to extreme conditions. The study systematically investigates how hot forging, a process carried out above the alloy's recrystallization temperature, influences the grain structure, phase distribution, and mechanical characteristics of Inconel 718. Using advanced techniques such as scanning electron microscopy, energy dispersive spectroscopy, and X-Ray diffraction, the research provides a comprehensive analysis of the microstructural evolution and identifies key changes that occur during the forging process. The mechanical properties, including tensile strength, ductility, and stress rupture behavior, are examined through rigorous testing at both room and elevated temperatures. One of the critical findings of the study is the identification of optimal forging parameters that result in desirable microstructural features, such as grain refinement and phase uniformity, which are crucial for enhancing the alloy's mechanical performance. The research also emphasizes the role of post-forging heat treatments in further improving the material's properties, particularly in achieving a balance between strength and ductility. The thesis provides practical recommendations for optimizing the hot forging and heat treatment processes to achieve superior performance in Inconel 718 components. These recommendations are aimed at improving the material's reliability and durability in demanding industrial applications.