1990-2015 arası Afganistan siyasetinde Afganistan Türkleri ve General Dostum
Turks of Afghanistan and General Dostum in Afghanistan politics between 1990-2015
  1. Tez No: 588050
  2. Yazar: ABDUL BASHİR AZAAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada Afganistan'ın yakın tarihindeki en önemli figürlerden biri olan General Dostum'un hayatı ve Afganistan siyasetinde oynadığı rol ve bu rolün Afganistan Türk toplumuna olan etkileri incelenmiştir. Çalışma“1990-2015 Arası Afganistan Siyasetinde Afganistan Türkleri ve General Dostum”adı altında incelenmektedir. Çalışmamızda konular genel olarak üç dönemi kapsamaktadır; Öncelikle 1990 Öncesinde General Dostum'un Afganistan siyasal yaşamındaki yeri ve önemi ele alınmaktadır. İkinci olarak iç savaş ve Taliban'a karşı mücadele döneminde Dostum'un rolü araştırılmaktadır. Son olarak ise Anayasal Loya Jirga, Cumhurbaşkanlık ve parlamento seçimlerinde General Dostum ve Türklerin etkisi hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca rejim değişikliğinin Afganistan halklarına etkisi ve siyasi gruplar arasında yaşanan ilişkiler de araştırma sürecinde ele alınmaktadır. Tüm bu bilgiler ışığında Dostum ve Türklerin şimdiki sosyal ve siyasal durumuna bazı çözüm önerileri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the life of General Dostum, one of the most important figures in the recent history of Afghanistan, his role in the politics of Afghanistan and the effects of this role on Turkish society of Afghanistan are examined. The study is examined under the title of“Turks of Afghanistan and General Dostum in Afghanistan Politics between 1990-2015”. The subject has been investigated under three main sections. In first section the position and importance of General Dostum in political life of Afghanistan before 1990 has been explained. In the second part the study investigates the role of Dostum in the period of civil war and his struggle against the Taliban. In the final section effect of General Dostum and the Turkish community on the Constitutional Loya Jirga has been analyzed. In addition to this, the influence of regime changes on the people of Afghanistan and the relations between the political groups have been studied in the research process. Moreover, according to the data at hand some suggestions are presented in order deal with the problems that Dostum and Turks of Afghanistan face nowadays.