2017 Almanya seçimleri örneği ile Avrupa'da aşırı sağın yükselişinin sosyal inşacılık kuramı açısından analizi
Analysis of the rise of an extreme and populist right wing within the social construction theory : The case of 2017 Germany election
  1. Tez No: 588081
  2. Yazar: DİLEK TORO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
2010 yılı sonlarında başlayan Arap Baharı ve 2011 Suriye iç savaşı nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan mülteciler Avrupa ülkelerine göç etmişlerdir. 2015 yılında büyük bir mülteci krizi yaşanmıştır ve bu süreçte göçmen karşıtı söylemleri ile aşırı sağ partiler yükselişe geçmiştir. 2013 yılında Euro ve göçmen karşıtı olarak kurulan AfD, 2017 seçimlerinde oyların %12,6'sını alarak, Almanya siyasi tarihi boyunca federal parlamentoya girebilen ilk aşırı sağ partidir. Bu çalışmanın amacı, aşırı sağın yükselişini sosyal inşacılık kuramı açısından analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
The refugees who had to leave their countries due to Arab Spring started to appear in late 2010 and all through 2011. Syrian civil war have increased the number of migrants to Europan countries. In 2015, a major refugee crisis was experienced in this process, far-right parties with anti-immigrant discourses have taken to rise. AfD, founded as an anti euro and anti immigrant in 2013, was the first extreme right party that could enter the federal parliament throughout political history of Germany and it received 12,6 percent of the vote in 2017 election. The aim of this study is to analyze the rise of the extreme right within the social construction theory.