Aspir (Carthamus tinctorius L. )'de farklı gelişmedönemlerinde yapılan sulamanın verim ve bazı verim öğeleri üzerine etkileri.
- Tez No: 588103
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN COŞGE ŞENKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırma, bazı aspir çeşitlerinin farklı gelişme dönemlerinde yapılan sulamanın verim ve bazı verim öğeleri üzerine etkilerini tespit etmek amacıyla 2017 yılı (Mayıs-Eylül) vejetasyon döneminde Ankara koşullarında yürütülmüştür. Araştırmada; 6 aspir çeşidi (Remzibey-05, Balcı, Dinçer, Ayaz, Linas ve Olas) materyal olarak kullanılmıştır. Araştırma Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller Deneme Desenine göre üç tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Ana parselleri çeşitler, alt parselleri ise sulama zamanları oluşturmuştur. Sapa kalkma, çiçeklenme öncesi, çiçeklenme sonrası dönemlerde sulamalar yapılmıştır. Yapılan araştırmada ortalama değerler incelendiğinde; en uzun bitki boyu (47.30 cm), en fazla dal sayısı (4.3 adet), en fazla tabla sayısı (5.4 adet) ve en fazla yağ oranı (%32.92) Olas çeşidinde elde edilmiştir. En tüksek 1000 tohum ağırlığı ise Dinçer çeşidinde kaydedilmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda, çiçeklenmeden sonra ve sapa kalkma döneminde yapılan sulamalar bitki boyu, dal sayısı, bitki başına tabla sayısı, bin tane ağırlığı ve tohum verimini artırmıştır. Ancak, çiçeklenmeden sonra sulama yapılan ve hiç sulama yapılmayan parsellerde yağ oranını düşük çıkmıştır. Bu sonuçlara bakıldığında Ankara koşullarında çiçeklenmeden önce ve sonrasında yapılan sulamaların verim unsurları bakımından önemli olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Ankara during the vegetation period of 2017 (May- September) in order to determine the effects of some safflower varieties on the yield and some yield components of irrigation in different development periods. In the study; 6 safflower cultivars (Remzibey-05, Balci, Dincer, Ayaz, Linas and Olas) were used as a material. The research was arranged in a split-plots design in random blocks with three replications. The main plots were cultivars and sub plots were irrigation times. Irrigation was done the boot stage, before flowering, and after flowering. When the average values are examined in the research; the longest plant height (47.30 cm), the highest number of branches (4.3 number), the maximum number of heads (5.4 number) and the maximum oil ratio (32.92%) was obtained from cv. Olas. The highest 1000 seed weight was recorded in cv. Dinçer. As a result of the results obtained, irrigations in after flowering and boot stage were increased plant height, the number of branches, the number of heads per plant, thousand seed weight and seed yield. However, the oil ratio was low in the parcels which were irrigated after flowering and never watered. According to these results, it was found that irrigation before and after flowering was important in terms of yield components in Ankara conditions.