Müşteri tatmini ve fiyat duyarlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi: Antalya'da faaliyet gösteren helal turizm işletmeleri üzerine bir araştırma
Title of the thesis: the relationship between customersatisfaction and price sensitivity: A case of anhotel in Antalya on halal tourism
- Tez No: 588158
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜZEYİR KEMENT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı Antalya'da faaliyet göstermekte olan helal turizm konseptli turizm işletmelerini ziyaret eden otel müşterilerinin tatmin düzeyleri ile fiyat duyarlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini Antalya ilinde faaliyet yürüten helal turizm konseptli turizm işletmelerini ziyaret eden otel müşterileri oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak için anket formu kullanılmıştır. Anket formları 2018 Haziran-2019 Haziran ayları arasında otel müşterileri tarafından doldurulmuştur. Anket formları katılımcılarla yüz yüze görüşülerek doldurtulmuştur. Araştırmada kullanılan müşteri tatmini ve fiyat duyarlılığı ölçekleri geçerlilik, güvenilirlik ve normallik testlerine tabi tutulmuştur. Araştırma sonuçları incelendiğinde, müşteri tatmininin alt boyutu olan sosyal tatmin değişkeninin fiyat duyarlılığına olumsuz yönde anlamlı bir etkisinin olduğu bulgulanmıştır. Diğer yandan müşteri tatmininin alt boyutu olan ekonomik tatmin değişkeninin fiyat duyarlılığına olumsuz yönde anlamlı bir etkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca araştırmanın amacı doğrultusunda ekonomik ve sosyal tatmin ile fiyat duyarlılığı arasındaki ilişkide cinsiyet faktörünün düzenleyici bir etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre cinsiyet faktörünün ekonomik ve sosyal tatmin ile fiyat duyarlılığı arasında anlamlı bir düzenleyici etkiye sahip olmadığı tespit edilmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen sonuçların helal konseptte çalışan konaklama işletmelerinin müşteri ilişkileri çalışmalarına yönelik katkı sağlaması beklenmektedir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between customer satisfaction and price sensitivity of hotel customers visiting the halal tourism concept in Antalya. The sample of the study consists of hotel customers visiting the halal tourism concept in Antalya. A questionnaire was used to collect data. The questionnaires were completed by hotel customers between June 2018 and June 2019.The questionnaires were filled in by face-to-face interviews with the participants. Customer satisfaction and price sensitivity scales used in the study were subjected to validity, reliability and normality tests. When the results of the research were examined, it was found that the social satisfaction variable, which is the sub-dimension of customer satisfaction, had a significant negative effect on price sensitivity. On the other hand, it has been concluded that the economic satisfaction variable, which is the sub-dimension of customer satisfaction, has no negative effect on price sensitivity. In addition, for the purpose of the study, whether the gender factor has a moderation effect on the relationship between economic and social satisfaction and price sensitivity was investigated. According to the results, it was found that gender factor does not have a significant moderation effect between economic and social satisfaction and price sensitivity. It is expected that the results obtained within the scope of the research will contribute to the customer relations studies of hotels in the halal concept