Gelişen teknoloji ve moda eğilimlerinin günümüz denim modasına etkileri
The effects of developing technology and fashion trends on today's denim fashion
- Tez No: 588157
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELDA KOZBEKÇİ AYRANPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Günümüzde insanlığın karşı karşıya olduğu en büyük problem yaşadığımız gezegenin geleceğinin tehlikede olmasıdır. Sanayileşme sonucu artan üretim ve buna bağlı olarak sorumsuzca gelişen tüketim alışkanlıkları maalesef doğal kaynakların tüketiminin hızlanmasına neden olmaktadır. İnsanlığı eline geçiren bu üretim ve tüketim modeli, doğaya büyük miktarda atık bırakılmasına neden olarak gezegene geri dönüşü olmayan zararlar vermektedir. Buna ek olarak, nüfus artışı ve buna bağlı gelişen sosyoekonomik sorunlar da gezegenimizin geleceği için büyük tehdit oluşturmaktadır. Sanayileşmenin her alanında olduğu gibi denim konfeksiyonunun da çevreye vermiş olduğu zararlar göz ardı edilemez durumdadır.“Gelişen Teknoloji ve Moda Eğilimlerinin Günümüz Denim Modasına Etkileri”isimli çalışmada denim konfeksiyonu alanında sürdürülebilir teknolojilere uygun olarak gelişen kumaş ve yıkama teknikleri incelenerek; A/W 20/21 kadın giyim eğilimlerine uygun, parçaların takılıp çıkarılmak suretiyle sezonsuz ve daha uzun ömürlü giyilmesini sağlayacak bir gurup tasarım uygulaması üzerinde çalışılmıştır. Uygulanan denim tasarımları; form, yıkama zemin rengi, efekti, malzeme gibi unsurların bir arada kullanıldığı bir ürün gurubu ve aynı zamanda farkındalık yaratma aracıdır. Denim tasarımın temel öğelerinden biri olan yıkama kavramı, uygulanan sürdürülebilir teknikler ve kumaş seçimleri ile doğrudan ilişki içindedir. Ana malzeme olarak tamamen sürdürülebilir yöntemlerle üretilmiş lifler içeren kumaşlar kullanılmış olup; kullanılmış ve sökülmüş kazaklardan elde edilen yünler yeniden örülerek modellerin bazılarına manipüle edilmiştir ve bu sayede koleksiyon geri kazanım boyutu da kazanmıştır. Koleksiyon uygulama sürecindeki amaç; konfeksiyon üretiminden çevresel farkındalığın arttırılarak, denim ürünlerin gelecekte nasıl üretilebileceğine ve tasarımcıları nasıl etkileyeceğine ışık tutmaktır. Atık malzemelerin teknolojik ürünler ve teknikler ile kullanımı, üretim süreçlerinin sebep olduğu kirliliği belirli oranda azaltabileceği yanında geri kazanıma ilişkin yeni fikirlerin ortaya çıkmasına, topluma, bireye ve çevreye karşı belirli bir bilinç oluşturacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The biggest problem humanity facing today is that the future of the planet we live on is in danger. Increasing production as a result of industrialization and consequently irresponsible consumption habits of human society cause the fast reduction of natural resources. This model of production and consumption, causes large amounts of waste to be released into the environment, causing irreversible damage to the planet. In addition, population growth and related socioeconomic problems pose a major threat to the future of our planet. As in all areas of industrialization, the damage caused by denim apparel to the environment cannot be ignored. In the study titled“The Effects of Developing Technology and Fashion Trends on Today's Denim Fashion”, fabrics and washing techniques developed in accordance with sustainable technologies were examined. Basing on those fabrics and washes; a design application has been applied in accordance with A / W 20/21 women's clothing trends, which can be worn by putting the parts on and off without sticking to any season and providing longer life. Applied denim designs; aims to create group of garments where elements such as form, washing ground colour, effect, material are used together, and it is also a means of raising awareness. The concept of washing, which is one of the basic elements of denim design, is in direct relation with the sustainable techniques and fabric choices applied. Fabrics containing fibres produced by completely sustainable methods were used as the main material; the wool yarns obtained from the used and dismantled sweaters was re-knitted and manipulated to some of the styles and thus the collection gained a dimension of recycling. The purpose of the collection application process is to increase the environmental awareness of garment production and to shed light on how denim products can be produced in the future and affect designers. It is hoped that the use of waste materials with technological products and techniques will reduce the pollution caused by the production processes to a certain extent, will point to the emergence of new ideas for recycling, and a will create an awareness of the society, the individual and the environment.