Küçük hücreli olmayan akciğer kanserlerinde Ga-67-sitrat ve Tc-99m tetrofosmin sintigrafilerinin karşılaştırılması
Comparison of Ga-67-citrate and Tc-99m-tetrafosmin scintigraphy in patients with non small cell lung carcinoma
- Tez No: 58818
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HALİL KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Sanayileşmiş ülkelerin çoğunda, malignitelerden ölümlerin en büyük nedeni akciğer kanserleridir. Amacımız küçük hücreli olmayan akciğer kanserlerinde 99mTc-tetrofosmin ve 67Ga-sitratm teşhissel önemini değerlendirmektir. Çalışmamıza küçük hücreli olmayan akciğer kanseri olan (12'si skuamöz hücreli akciğer kanseri, 2'si adenokanser, l'i indiferansiye büyük hücreli akciğer kanseri) toplam 15 hasta (14 erkek, 1 kadın, yaş ortalaması 61, yaş aralığı 45-75 yıl) dahil edildi. Histopatolojik tişbis bronkoskopik biyopsi, perkutan torasik iğne biyopsisi, cerrahi örnekler ve sputum sitoloji ile kondu. 740 MBq 99mTc-tetrofosmin iv verildikten sonra 20.dk., l.h., 2.h., 3.h. ve 4.h.de anterior ve posterior planar toraks imajlan ve 20.dk. ve 4.h. de SPECT imajlan aldık. 370 MBq 67Ga-sitrat iv verildikten sonra 24h., 48h. ve 72h.lerde anterior ve posterior planar toraks ve SPECT imajlan aldık. Göğüs çevresinde 360°'lik sirküler SPECT uyguladık. Bilgisayarı 64x64 matriks kullanılarak 25 sn'den 64 görüntü alınacak şekilde programladık. Transaxial, sagittal ve koronal SPECT kesitleri planar imajlardaki bulgularla teyit edildi. Planar toraks imajlan üzerinde tümör ve kontrlateral normal akciğerden ilgi alanlan (ROI) çizdik. Bundan tümör/kontrlateral normal akciğer uptake oranlan hesapladık. İstatistik metodu olarak Mann Whimey-U ve Student's t-testi kullandık. P0.05). Buna ilave olarak, bir hastamızda, tumoral olmayan hemoptizi alanında 67Ga-sitrat uptake'i izledik. Sonuç olarak küçük hücreli olmayan akciğer kanserlerinin tespitinde 99mTc-tetrofosmin ve 67Ga-sitratın, duyarlılığı yüksek ajanlar olduğu kanaatine vardık. I.l
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRAKT (en fazla 250 sözcük) : In much of the industrialized world, lung cancer represent the malignancy with the greatest of lethality. Our aim was to evaluate the diagnostic values of I c- 99m- 1 etr of o sain and Or a- 67- citrate with non- small cell lung carcinomas, This study was carried out on fifty patients (14 men, 1 women, mean age 61) with non- small cell lung carcinoma (12 squamous cell ca,2 adeno ea., lundiferentiated large cell ca.). Histo- patho logical diagnosis was achieved through bronkoseopic biopsy, percutaneous thorâeie needle biopsy, surgical, speci mens and sputum cytolo^r. Interior and posterior planar torax images were obtained 20.min., l.h., 2.h., 3.h. 4.h. and SPECT images were. obtained 20,min. and 4.h. after iv injectioi jof 740 MBq Tc-99m-tetrofosmin. Anterior and posterior planar torax images and SPECT images were obtained 24 Ja.,, 48. h. and 72,h. after iv infection of 370 MBq. Ga-67-eitrate. Circular SPECT imaging (360°) around the chest wasperformed. Data were acquired from 64 view of 25 sec using a 64x64 matrix. Trans* axial, sagittal and coronal SPECT slices confirmed the finding on the thorax spot image. Regions of interest were assigned to the tumour and the contralateral normal lung on planar torax images. Then tumour/contralateral normal lung uptake ratios were calculated. Mann Whitney-U and Student's t-test statistical method ware applied. p0.05). Additionally, Ga- 67- citrate uptake showgd at nontumoural hemoptizic area inone patient. We conclude that Ga- 67- citrate and Tc-99m-tetrQfosmin are «: very sensitive agents in the detection of non- small cell lung carcinomas*