Yetiştirme amaçlı kullanılan safkan İngiliz aygırlarda reproduktif performansın değerlendirilmesi
The evaluation of reproductive performance in thoroughbred stallions used for breeding
  1. Tez No: 588186
  2. Yazar: BURAK MEHMET UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı​
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada Türkiye Jokey Kulübü Derneği At Yetiştiriciliği ve Islahı İktisadi İşletmesi'ne ait hara ve aşım istasyonlarında kullanılan safkan İngiliz aygırlarının aşım kitabı verileri incelenmiştir. 2012-2016 yıllarını kapsayan 5 aşım sezonu boyunca yetiştirme programına ve aşım kitaplarına dahil olan 9-23 yaşları arasında 15 safkan aygır seçilmiş belirtilen sezonlara ait aşım kitaplarında bulunan parametreler aygır bazında derlenerek ve reprodüktif performans açısından değerlendirilmiştir. Rutin bir androlojik muayene sistemi uygulanmamış aygırlarda reprodüktif performansın yardımcı parametreler ile değerlendirilerek ortaya konulması ve elde edilen bulguların aygırların ileriki reprodüktif performansları için bir kaynak sağlaması hedeflenmiştir. 2012 aşım sezonunda ortalama gebelik oranı (%), siklus başına gebelik oranı (%) ve canlı tay oranı (%) sırasıyla %93,06±0,99, %72,42±2,47 ve %72,11±2,71 iken 2016 yılında bu parametreler %86,73±1,69, %65,27±4,65 ve %65,3±5,10 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been aimed to evaluate the reproductive performance of stallions with the aid of auxiliary parameters and the obtained data has provided a source for the future reproductive performance of the stallions. The data from the thoroughbred stallion book of the stallions that are being used in the breeding stations and stud farms, which belong to the Jockey Club of Turkey has been examined. During the five breeding season, which covers the years between 2012 and 2016, 15 purebred stallions (9-23 aged) included in the training program and stallion books have been selected and the parameters obtained from the stallion books have been reviewed on the basis of the stallions and evaluated in terms of their reproductive performance. While average pregnancy rate (%), per cycle pregnancy rate (%) and foaling rate(%) were calculated as %93,06±0,99, %72,42±2,47 and %72,11±2,71 respectively in 2012 breeding season, these parameters were calculated %86,73±1,69, %65,27±4,65 and %65,3±5,10 respectively in 2016 breeding season.