Abdurrahman Velid Ebuzziya'nın yazıları ışığında Türkiye'de mütareke yılları
Armistice years in Turkey in light of writings of Abdurrahman Valid Ebuzziya
  1. Tez No: 588223
  2. Yazar: ŞULE MAZMANO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN KOCAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Türk tarihinde Mondros Mütarekesi şartları ve uygulanışı itibariyle büyük bir kırılmayı ifade etmektedir. İtilaf Devletleri, Mütareke ile başlayan süreçte Osmanlı Merkezi Ordusunu tasfiye ettirmiş, ulaşım ve haberleşme araçlarına el koymuştur. Mütareke döneminin siyasi, iktisadi, askeri ve sosyal olaylarına ilişkin konuların ele alındığı bu çalışmanın ana kaynağını, Abdurrahman Velid Ebuzziya'nın Ekim 1918 – Aralık 1919 tarihleri arasında Tasvir-i Efkâr gazetesinde yazmış olduğu yazılar teşkil etmektedir. Mütareke yıllarında Velid Ebuzziya'nın başyazarlığını üstlendiği Tasvir-i Efkâr gazetesi ve özellikle yazarın yazıları Türk toplumunun pek çok sorununu farklı bir bakış açısıyla okuyucularına sunmuştur. Çalışma dönemin ruhunu Velid Ebuzziya'nın gözünden anlama noktasında önemli referanslar vermiştir.
Özet (Çeviri)
In the Turkish history, the Mondros Armistice expresses a big break in terms of its conditions and implementation. The Entente states had liquidated the Ottoman Central Army in the period which started with the armistice and seized transportation and communication tools. The main truce of this study, which deals with the political, economic, military and social events of the armistice period, is the writings written by Abdurrahman Valid Ebuzziya in the newspaper Tasvir-i Efkâr between October 1918 and December 1919. The newspaper Tasvir-i Efkâr especially the author's writings, which he cowrote in the armistice years, was presented to his readers with a different perspective. This study has given important referances understanding the spirit of the period in Valid Ebuzziya's eyes.