Türkiye'de forex piyasaları ve gelecek dönem fiyat hareketlerinin tahmini
Turkey forex (Fx) markets and forecast of future period price acts
  1. Tez No: 588238
  2. Yazar: HÜSEYİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE IŞIN DİZDARLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Finansal enstrümanların kaldıraçlı alım satım işlemlerine konu olan Forex piyasaları, ortaya çıkışından günümüze ulaşıncaya kadar birçok evreden geçmiştir. Bu süreç içerisinde finansal enstrüman çeşitliliğinin yanında ülkeler arası regülasyon çalışmaları da devam etmiştir. Forex piyasalarının genel çalışma prensipleri çerçevesinde gelecek dönem fiyat hareketlerinin tahmini, teknik analize ait bir kavramdır. Bu doğrultuda teknik analiz araçları ile gelecek dönem fiyat hareketlerinin tahmin edilip edilemeyeceği önemli bir çalışma sahası olup geçmiş dönem fiyat hareketleri ışığında finansal piyasa ile birebir eş zamanlı testler yapılarak bunun mümkün olup olmadığı araştırılmıştır. Yapılan back-testler sayesinde oldukça etkili ve geçerli sonuçlara ulaşılarak teknik analiz araçları bazında değerlendirmeler yapılmıştır. Ayrıca ortaya konan yeni mevzuat çalışmalarının Forex piyasası üzerine etkileri üzerine de farklı bir perspektiften çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Forex markets, which are the subject of leveraged trading of financial instruments, have gone through many stages since its emergence. In this process, besides the variety of financial instruments, regulation studies between countries continued. Forecasting future price movements within the framework of the general working principles of the Forex markets is a concept of technical analysis.In this respect, it is an important field of study to predict whether future price movements can be predicted by means of technical analysis tools, and in the light of past price movements, one-to-one tests with the financial market have been conducted to determine whether this is possible or not possible. Thanks to the back-tests, very effective and valid results were reached and evaluations were made on the basis of technical analysis tools. In addition, solution proposals were presented from a different perspective on the effects of the new legislation studies on the Forex market.