Laparoskopik kolesistektomi girişimi sonrası uygulatılan solunum egzersizinin ağrı ve anksiyete üzerine etkisi
The effect of breathing exercise applied after a laparoscopic cholecystectomy intervention on pain and anxiety
  1. Tez No: 588237
  2. Yazar: ÖZGE ERGEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN AYDIN SAYILAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Laparoskopik Kolesistektomi Girişimi Sonrası Uygulatılan Solunum Egzersizinin Ağrı ve Anksiyete Üzerine Etkisi. Ağrı ve anksiyete ameliyat sonrası erken dönemde en sık karşılaşılan komplikasyonlar arasında yer almaktadır. Ağrı ve anksiyeteyi gidermek için farmakolojik yöntemlerin yanısıra, farmakolojik olmayan yöntemlerden de yararlanılmaktadır. Gevşemenin ilk basamağı olan solunum egzersizi sık kullanılan farmakolojik olmayan yöntemlerden biridir. Bu çalışma, laparoskopik kolesistektomi girişimi geçirmiş hastalara uygulatılan solunum egzersizinin, ağrı ve anksiyete üzerine etkisini belirlemek amacıyla, yarı deneysel olarak planlandı. Araştırmanın evrenini, Ocak- Kasım 2019 tarihleri arasında Lüleburgaz ve Kırklareli Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde bir yıl içerisinde laparoskopik kolesistektomi girişimi geçirmiş bireyler; örneklemini ise, güç analizi kullanılarak belirlenen, gönüllü 74 hasta birey oluşturdu. Veri toplama amacıyla oluşturulan hastanın tanıtıcı özelliklerini içeren soru formu, Vizüel Analog Skala (VAS) ve Durumluk-Süreklilik Anksiyete Ölçeği (STAI I/II) kullanıldı. Laparoskopik kolesistektomi girişimi geçirmiş solunum egzersizi uygulatılan 37 hasta deney grubunu, egzersiz uygulatılmayan yalnızca ziyaret edilen 37 hasta kontrol grubunu oluşturdu. Verilerin analizinde, NCSS 2007 programında tanımlayıcı istatistiksel metotlar ve parametrik testler kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The Effect of Breathing Exercise Applied After a Laparoscopic Cholecystectomy Intervention on Pain and Anxiety. Pain and anxiety are among the most common complications in the early postoperative period. In addition to pharmacological methods, nonpharmacological methods are also used to relieve pain and anxiety. Breathing exercise, which is the first step of relaxation, is one of the common nonpharmacological methods. This study was designed as a quasi-experimental study to determine the effect of breathing exercise applied on patients who underwent a laparoscopic cholecystectomy on pain and anxiety. The population of the study consisted of individuals who underwent laparoscopic cholecystectomy during the last year between January and November 2019 at the General Surgery Clinic of Lüleburgaz and Kırklareli State Hospital, whereas the sample of the study consisted of 74 volunteer individuals determined using a power analysis. A questionnaire, Visual Analogue Scale (VAS) and State-Trait Anxiety Inventory (STAI I / II), containing the descriptive features of the patient, which are created for data collection, were used. 37 patients who underwent laparoscopic cholecystectomy and were subjected to a breathing exercise constituted the experimental group, and 37 patients who were not subjected to a breathing exercise, but only visited constituted the control group. Descriptive statistical methods and parametric tests were used in the analysis of the data in the NCSS 2007 program.