En an alanda yeni konut iç mekan konseptinin kullanıcı profiline etkileri: fikirtepe dönüşüm örneği
Effects of new housing interior concept on user profile on least area: fikirtepe transformation example
  1. Tez No: 588256
  2. Yazar: NİSA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DEVRİM IŞIKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Günümüzde hızla değişen sosyal, ekonomik ve kültürel gelişmeler doğrudan konutu da etkilemektedir. Hızla artan nüfus, ulaşım-erişim güçlüğü, özellikle merkeze yakın bölgelerde arsalardaki değer artışı, aile yapısının değişimi, tekil yaşam arzusu gibi nedenler bizleri giderek sınırlı metrekarelerde yaşamaya yöneltmektedir. Bir başka deyişle değişen yaşam koşulları, hayat tarzımızı ve yaşama alanlarımızı etkilemektedir. Çalışma kapsamında; değişen yaşam tarzları ile son yıllarda bir popüler haline gelen“stüdyo”tipi konutlar, sosyal, kültürel ve mimari açıdan incelenmiştir. Çalışma içerisinde Dünya'da ki ve Türkiye'de ki stüdyo tipi konutlar tespit edilerek stüdyo dairelerin ortaya çıkış sebepleri araştırılmıştır. Araştırma sürecinde 2013-2019 tarihleri aralığında, Dünya'da ve İstanbul'da yapılan stüdyo daireler tespit edilmiş ve plan bazında incelenmiştir. İncelenen küçük konutunun tanımı ile birlikte, tasarıma rehberlik etmesi gereken belirleyicilerden; küçük konutların iç mekan organizasyonları ve tasarım ilkeleri, küçük konutlarda iç mekan ve sabit donatı yeterliliği, küçük konut kullanıcılarının memnuniyeti ile birlikte örneklem olarak seçilen Teknik Yapı Concord projesinde yaşayan stüdyo daire kullanıcılarının profillerini, bu daireleri tercih etme sebeplerini ve stüdyo daireler hakkındaki görüşlerini tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda 15 Nisan-19 Nisan 2019 tarihleri arasında 177 kişi ile yüz yüze anket çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays rapidly changing social, economic and cultural changes directly affect the housing. The reasons such as fast growing population, difficulties in transportation access, increasing the value of the landscape especially areas that close to center, changes in the family structure lead us to live in limited square meters. In other words, changing living conditions affect our life style and living spaces. In the scope of this study;“studio”types residences, which have become popular in recent years because of changing life style have been examined in terms of social, cultural and architecture aspects. This study analyzes and detects the reasons for the birth of studio type residences in Turkey and in the world. During the investigation process studio type flats that constructed in the world and in Istanbul between 2013- 2019 were identified and investigated on a plan basis. Together with the definition of the small house that examined, one of the determinant that should guide the design; the purpose of this study is to determine profiles of the small house residents which live in Teknik Yapi Concord project chosen as a sample with indoor organizations and design principles of the small houses, the adequacy of indoor and fixed reinforcement in small houses, the satisfaction of small house residents, their reasons for choosing this apartments to live and their opinions about these flats. For this purpose face to face survey conducted with 177 people between 15 April-19 April 2019.