Marrubium vulgare l.'nin farmakognozik incelenmesi
Pharmacognostical evaluation of Marrubium vulgare l.
- Tez No: 588257
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Lamiaceae familyası ülkemizde geniş yayılış göstermektedir. Marrubium vulgare L. bozotu olarak halk arasında tanınmakta ve farklı şekillerde kullanılmaktadır. Son yıllarda M. vulgare preparatlarına dünya çapında ilginin artmasından dolayı, ülkemizdeki hammadde potansiyelini değerlendirmek üzere, standart bitkisel drog materyali de kullanarak, kültür ve ticari formlarının Avrupa Farmakopesi'ne uygunluk testleri makroskobik ve mikroskobik olarak yapıldıktan sonra fitokimyasal ve biyolojik incelemeler de gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla ince tabaka kromatografisi, gaz kromatografisi- kütle spektroskopisi, yüksek basınçlı sıvı kromatografisi gibi genel kalite kontrol yöntemlerinin yanında aynı bitkisel ekstre preparatlarının in vitro olarak genel antimikrobiyal ve antioksidan potansiyelleri de standartlarla karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Sonuç olarak hem fitokimsayasal hem de biyolojik aktivite açısından M. vulgare preparatlarının daha detaylı olarak incelenmesi gereği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Marrubium vulgare L., white horehound, or bozotu in Turkish is a perennial medicinal plant of the Lamiaceae family, which is used in folk medicine. The worldwide interest to M. vulgare preparations in recent years, urjed the need to evaluate the potential of plant raw materials originated from Turkey. To compare the Pharmacopoeia quality of culture and commercial plant materials, standard herbal drug was used for the experiments. Initially, macroscopic and microscopic evaluation was followed by phytochemical and biological evaluations. Analtyical techniques such as thin layer chromatography, gas chromatography-mass spectroscopy, high pressure liquid chromatography as well as biological evaluations such as in vitro antimicrobial and antioxidant assays were comparatively conducted. As an overall result, more detailed phytochemical and bioactivity elaborations of M. vulgare preparations from Turkish orjigin need to be performed to meet the Pharmacopoial standarts.