Investigation of electrical properties of flexible electrically conductive polymer composites
Esnek elektriksel iletken polimer kompozitlerin elektriksel özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 588264
  2. Yazar: DERYA MUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE AYLİN KARAHAN TOPRAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Polimer Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Polimerler, elektriksel iletkenlik açısından genellikle yalıtkan olan malzemelerdir. Polimerleri elektriksel olarak iletken hale getirmek için polimer matrisine bazı iletken dolgu maddeleri ilave edilmelidir. Son yıllarda araştırmacılar ve endüstri için çekici bir konu olan iletken polimer kompozitlerde gözlenen eğilim, esnek iletken polimer kompozitlerin üretimidir. Esnek iletken polimer kompozitler elektriksel uygulamalar, mikroelectronik uygulamalar, tıbbi uygulamalar, gözetleme (sivil ve askeri uygulamalar), kontrol sistemleri için son derece uygun malzemelerdir. Bu çalışmada, ticari olarak uygulanabilir, endüstriyel olarak uygulanabilir, esnek, elektriksel olarak iletken, ölçüm aralığı açısından hassas, insan vücuduyla uyumlu ve şekil değiştirme sensörleri olarak kullanılabilen, elektriksel olarak iletken kompozitler ürettik. Termoplastik bir elastomer olan stiren-etilen-butilen-stiren (SEBS) kopolimeri, iyi esnekliğe ve mekanik dayanıma sahiptir ve bu nedenle bağlayıcı matris malzemesi olarak seçilmiştir. Karbon bazlı dolgular sınıfında yer alan indirgenmiş grafen oksit (rGO), mükemmel elektriksel özelliği ve göreceli olarak daha uygun fiyatlı olması nedeniyle iletken dolgu maddesi olarak seçilmiştir. SEBS / rGO iletken kompozitlerini hazırlamak için, SEBS uygun çözücü içinde çözülmüş ve çözeltiye rGO eklenmiştir. Kompozit çözeltisi daha sonra esnek kumaş üzerine çözeltiden döküm yöntemi ile kaplanmıştır ve oda sıcaklığında kurumaya bırakılmıştır. Sensörün elektromekanik davranışını araştırmak için numuneler %5, 7.5 ve 10 uzama altında 20 mm/dk ve 50 mm/dk hızlarda 50 çevrim boyunca test edilmiştir. Sensörün, farklı uzama ve farklı hızlarda test edilmesinin temel nedeni, uzama ve test hızının sensör performansı ve sensörün uzun süreli kullanımı üzerindeki etkilerini incelemektir. Test sonuçları, uygulanan gerilim nedeniyle direnç değerinin belirli bir değere kadar arttığını ve gerilim oranının hassasiyet açısından anlamlı olduğunu göstermiştir. Buna dayanarak,esnek elekteriksel olarak iletken SEBS/rGO kompozitinin, gerilebilir bir sensör maddesi olarak rahatlıkla kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. Esnek iletken sensörler özellikle, mikroelektroniklerde, giyilebilir elektroniklerde, esnek gerinim ölçerlerde kullanım için tercih edilen ve üzerine araştırma yapılan konulardandır. Bu bağlamda, sensörün esnekliği, elektriksel iletkenliği, kullanım rahatlığı, insan vücudu ile uyumlu olması göz önünde bulundurulduğunda, bu çalışmanın sensör literatürüne büyük katkılarının olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Polymers are materials which are generally insulative in terms of electrical conductivity. Some filling materials must be added into the polymer matrix in order to make the polymers electrically conductive. The trend observed in conductive polymer composites, which has been an attractive topic for researchers and industry in recent years, is the production of flexible conductive polymer composites. Flexible conductive polymer composites are highly suitable materials for electrical applications, medical applications, surveillance (civilian and military applications), control systems. Here we have produced commercially feasible, industrially applicable, flexible, and sensitive electrically conductive composites that are compatible with the human body and can be used as strain sensors. The styrene-ethylene-butylene-styrene (SEBS) copolymer, a thermoplastic elastomer, has good elasticity and mechanical strength and is therefore chosen as the binding matrix material. In the class of carbon-based fillers, reduced graphene oxide (rGO) was chosen as the conductive filler due to its excellent electrical properties.To prepare the SEBS/rGO conductive composites, SEBS was dissolved in the appropriate solvent and rGO was added to it, and the composite was coated onto the flexible fabric by solution casting and allowed to dry at room temperature. To investigate the electromechanical behavior and to examine the effects of elongation and test speed on the sensor performance and also to get idea about the long-term use of the sensor samples were tested for 50 cycles at speeds of 20 mm/min and 50 mm/min under elongation of 5, 7.5 and 10%. In the given investigation, rGO were added to the SEBS co-polymer, and tested under different strain percentage(5, 7.5, 10% strain) at different speeds (20mm/min, 50mm/min) to investigate the the electromechanical properties of the stain sensitive coated textile sensor. The results showed that the resistance increased due to the applied strain up to a certain value and strain rate was found significant in terms of sensitivity. Based on these results, the usage range of the sensor is determined. The results of the study showed that flexible, conductive SEBS / rGO composites can be used as stretchable sensor materials. Flexibility of the sensor, its electrical conductivity, ease of use, and its compatibility with the human body make this study to have a major impact on the sensor literature.