Yıldızlar ve gençler kategorilerinde başarılı olan güreşçilerin büyükler kategorisi başarısızlıklarının incelenmesi
Examination of failure of the wrestlers in adults category who were successful in youth and stars categories
- Tez No: 588263
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KÜRKÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada elit güreşçilerde uzun vadeli performans problemlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada tarama yöntemi kullanılmıştır. Bu amaçla yurt içinde ve yurt dışında yapılan çalışmalar incelenmiş, bunun yanı sıra ülkemizde 99 milli sporcuya tarama yöntemi uygulanarak elde edilen verilerin ışığında bu çalışma oluşturulmuştur. Elde edilen verilerin analizinde SPSS programı kullanılarak analiz yapılmıştır. Araştırmada ulusal ve uluslararası arenada madalya mücadelesi veren güreşçilerimizin güreşi erken bırakma veya aktif spor hayatını noktalama zorunluluğunun önüne geçilmesi, ya da ilerleyen spor yaşına rağmen performans düzeyinde gözle görülür bir gerileme yaşanmasının nedenlerinin araştırılarak bu problemlerin minimum düzeye indirilmesi ve performansa olumlu etki edecek plan ve programların hazırlanmasına katkı sağlamak amaçlanmaktadır. Uzun yıllar başarılı olarak zirvede olmayı hedefleyen sporcular kariyerleri boyunca birçok güçlükle karşılaşır. Yaşanan bu sorunlar dolayısıyla zamansız sporu bırakma neticesinde birçok yetenekli sporcu zirve yarışından uzak kalırken, birçok yetenekli sporcu da sporu bırakmasa bile yaşadığı güçlükler nedeniyle çok ciddi performans problemleri yaşamaktadır. Güreşi erken bırakma ya da uzun vadeli performans problemlerinin tek bir faktöre bağlı olmadığı çok boyutlu olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate long-term performance problems have been of elite wrestlers. Screening method was used in the study. For this purpose, the studies conducted in Turkey and abroad, as well as 99 national athletes in our country screening method in the light of the data obtained by applying this study has created. The data has been analyzed by SPSS program. In the research, the wrestlers who give medal struggle in the national and international arena are prevented from punishing the need for puncture or active sports life, or to the reasons for the decrease in the performance level in spite of the progressing sports age by minimizing these problems and contributing to the preparation of plans and programs that will have a positive impact on performance. The athletes who have been aiming to be at the top for many years successfully face many difficulties during their careers. As a result of these problems, many talented athletes have been left out of the summit race as a result of timeless sport. Many talented athletes, even if they do not leave the sport because of the difficulties experienced very serious performance problems. It was found that early release or long-term performance problems of wrestling were not multifactorial.