Nöro linguistik programlama ve yönlendirilmiş imgelem uygulamasının açık kalp ameliyatı sonrası ağrı ve konfora etkisi
The effect of neuro-linguistics programming and practice of the guided imagery on pain and comfort after open heart surgery
- Tez No: 588265
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR SARITAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu araştırma nöro linguistik programlamanın ve yönlendirilmiş imgelem uygulamasının açık kalp ameliyatı sonrası ağrı ve konfora etkisini incelemek amacı ile gerçekleştirildi. Materyal ve Metot: Prospektif randomize tek kör klinik araştırma olarak gerçekleştirilen çalışmanın evrenini; Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi kalp damar cerrahi servisinde yatışı yapılan ve açık kalp ameliyatı olan tüm yetişkin hastalar oluşturdu. Araştırmanın örneklemi; Araştırma kriterine uyan hastalar güç- power analizi ile; 0.4 etki büyüklüğünde, 0.05 yanılgı, 0.95 güven aralığında, 0.95 evreni temsil gücüyle örneklem büyüklüğü, 44 kişi nöro linguistik programlama, 44 kişi yönlendirilmiş imgelem ve 44 kişi kontrol grubu olacak şekilde 3 grup olup toplam 132 kişi hasta olarak belirlendi. Veriler; hasta tanıtım formu, Görsel Kıyaslama Ölçeği, Perianestezi Konfor Ölçeği ve Genel Konfor Ölçeği ile Eylül 2017- Mayıs 2018 tarihleri arasında toplandı. Nöro linguistik programlama uygulaması yeni davranış oluşturma tekniği ile 30 dakika, yönlendirilmiş imgelem uygulaması kompakt disk eşliğinde gevşeme ile toplam 30 dakika uygulandı. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistikler, eşleştirilmiş t testi ki-kare, tek yönlü varyans analizi, Dunn çoklu karşılaştırma testleri, Kruskal Wallis testi ve Wilcoxon testleri kullanıldı. Bulgular: Ameliyat sonrası herhangi bir girişim uygulanmadan önce, hastaların ağrı ve konfor seviyeleri arasında anlamlı fark gözlenmedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: This research was carried out with the aim of investigating the effect of neuro-linguistic programming and guided imagery on pain and comfort after open heart surgery. Materials and Method: This is a prospective randomized single-blind clinical trial. The universe of this study; formed byall adult patients who were hospitalized in Cardiovascular Surgery Department of City Hospital and who had open heart surgery Sample of the research; The patients who met the research criterion were analyzed by power analysis with 0.4 effect size, 0.05 error, 0.95 confidence interval, 0.95 universe representation power. The sample size designated as a 3 group.44 patients with neuro-linguistic programming, 44 with guided imagery and 44 with control group. Data were collected between September 2017 and May 2018 with patient introduction form, Visual Analog Scala, Perianesthesia Comfort Scale and General Comfort Scale. Neuro-linguistic programming was applied for 30 minutes with new behavior creation and guided imagery was appliedwith compact disc for a 30 minutes. Data analysis; Descriptive statics, paired t test chi-square, one way analysis of variance, Dunn multiple comparison tests, Kruskal Wallis, Wilcoxon tests were used. Findings: After surgery, before carrying out any attempt, no significant difference was observed between pain and comfort levels of patients (p>0.05).