Kredi ve Yurtlar Kurumu'nda kalan kadın üniversite öğrencilerinin stresle başa çıkma tarzlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of coping styles with stress of female university students staying at higher education Credit and Hostels İnstitution from the point of various factors
- Tez No: 588267
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Gençlik, yetişkinliğe atılan ilk adım ve birey olmanın başlangıç noktası sayılır. Böyle önemli bir dönemde karşılaşılan stres unsurları ve onlarla başa çıkma tarzları; hem gençlik dönemini hem de yetişkinlik dönemini kapsar. Kadın cinsiyetinin stresle başa çıkma tarzları ve toplumsal cinsiyet rollerini ortaya koymanın; hem gençlerle çalışan kitle hem de toplum açısından önemli olacağı düşünülmektedir. Bu araştırmada KYK' da kalan kadın üniversite öğrencilerinin stresle başa çıkma tarzlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda kız öğrenci yurdunda barınan 17- 32 yaş grubunda 390 kadın üniversite öğrencisi çalışmaya dâhil edilmiştir. Araştırmanın amacına uygun olarak Demografik Bilgi Formu, Sorun Alanları Formu, Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği ve Toplumsal Cinsiyet Rolleri Ölçeği kullanılarak bulgular elde dilmiştir. Verilerin analizinde; sıklık (frekans) analizi, Kolmogorov-Smirnov testi, QQ plot grafiği, parametrik hipotez testleri, bağımsız örneklem t testi, Pearson korelasyon analizi, ANOVA Tukey testi, Tamhane' s T2 testi uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre kadın üniversite öğrencilerinin başlıca probleminin gelecek kaygısı ve ekonomik problemler; daha az önem arz eden problemlerinin ise kötü alışkanlıklar ve romantik ilişkilerle ilgili sorunlar olduğu gözlemlenmiştir. Yakın arkadaşın varlığı, herhangi bir topluluğa üye olup olmama durumu, sosyal faaliyetlere katılmanın da stresle başa çıkma tarzlarında etkili değişkenler olduğu gözlemlenmiştir
Özet (Çeviri)
Youth is considered as a first step to adulthood and a starting point of being a person hood. Stress factors which are come across during such an important period and coping skills with the minvolve both youth and adulthood periods. Presenting feminine's coping skills and gender roles are thought to be important both from the point of people working with the young and the society. In this study it is aimed to analyze the coping skills of female students staying at KYK, from the point of various factors. Accordingly,390 female students staying at sorority angaging between 17-32 are included in this study. By using Demographic Verse Form, Problem Areas Form ,Scale of Coping With Stress and Gender Roles Scale , findings were gotten for the aim of the study. In order to the analyze the data ,Frequency Analysis, Kolmogorov-Smimov Test, QQ Plot Graphic ,Parametric Hypothesis Tests,Unpaired t Test, Pearson Correlation Analysis, ANOVA Tukey Test and Tamhane's T2 Test were applied. According to the findings it is observed that female university students' major problem is future anxiety and economic problems and their minör problems are bad habits and problems about romantic relationships. It was observed that income of the family, number of siblings entity of a close friend ,whether or not being a member of any group, frequency of attending social activities are effective factors on the coping skills of stress.