Uzun süreli sualtı ragbi antrenmanlarının serum paraoksonaz enzimleri üzerine etkileri ve PON1 ve PON2 polimorfizminin rolü
The effects of long-time underwater rugby training on serum paraoxonase enzymes and the role of PON1 and PON2 polymorphisms
  1. Tez No: 588278
  2. Yazar: OYA YİGİTTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK TURGAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Spor, Biochemistry, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada iyi antrene erkek sporcu grubu (SG, 21.7±4.2 yaş, n=42) ve kontrol grubu (KG, 23.9±3.2 yaş, n=43)'nda uzun süreli sualtı ragbi (USAR) antrenmanlarının kan paraoksonaz enzimleri üzerine etkileri ve bu etkilerde PON1 ve PON2 polimorfizminin rolü araştırıldı. Tokluk kanlarından; serum PON1, PON2, PON3 ve okside LDL (oksLDL) düzeyleri (enzim bağlantılı immüno sorbent assay; ELİSA yöntemiyle), nitrik oksit (NO) ve plazma tiyobarbitürik asit ile reaksiyona giren maddeler (TBARS) düzeyleri, serum PON1 (PON1EA), tuzla stimule PON1 (TSPON1) ve arilesteraz (AREST) aktiviteleri, genomik DNA örneklerinden PON1-Q192R, PON1-L55M ve PON2-A148G, PON2-S311C ve eNOS3 intron 4a/b polimorfizmleri belirlendi. Tüm SG'lerin PON3 (p=0,000), çoğu (genotip yada diğer) grupların oksLDL (p=0,000) ve TBARS (p=0,013) değerleri KG'ninkilerden daha büyüktü. Sporcularda: PON2-A148G'nin G taşıyıcı (GT) grubunun PON1 ve PON2 düzeyleri (p=0,016, p=0,010) ve PON1-Q192R'nin QQ grubunun PON1EA'sı KG'ninkilerden daha büyüktü (p=0,005) ve ilgili polimorfizmlerle ilişkiliydi. PON1-Q192R'de R taşıyıcısının (p=0,005) ve LL grubunun AREST aktivitesi (p=0,002) KG'ninkilerden anlamlı olarak daha küçüktü ve polimorfizmleriyle ilişkiliydi. Gruplar arasında NO düzeyleri için anlamlı bir fark ve bunda polimorfizminin bir rolü bulunmadı. Kontrol gruplarında: PON2-A148G'de AA'nın PON2 düzeyi GT'ninkinden, PON1-L55M'de LL'nin AREST aktivitesi M taşıyıcısınınkinden, PON2-S311C'nin CC grubunun bazal kan yüksek dansiteli lipoprotein kolesterol (HDL-K) düzeyleri S taşıyıcısınınkinden anlamlı olarak büyüktü. Sonuçlar; USAR antrenmanları; a) oksidatif stres yaratabilir ve buna ilk antioksidan yanıt PON3'deki bir artış şeklinde olabilir, b) polimorfizm ile ilişkili bir PON2 ve PON1EA artışına ve AREST aktivitesinde bir düşmeye neden olabilir. Kontrol genotip gruplarında; serum PON2 ve HDL-K düzeylerindeki ve AREST aktivitesindeki farklılıklarda belirtilen polimorfizmlerin rolü olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare a well-trained male athlete group (AG, 21.7±4.2 age, n=42) with a control group (CG, 23.9±3.2 age, n=43) and to study the effects of long-time underwater rugby training (LUWRT) on serum paroxonase enzymes and the role of PON1 and PON2 polymorphisms. Postprandial blood examples were used to determine levels of protein levels of PON1, PON2 and PON3 and oxidised LDL (oxLDL) (were determined by enzyme-linked immuno sorbent assay, ELISA method), nitric oxide (NO) and thiobarbituric acid reactive substances (TBARS) levels, PON1 enzyme (PON1EA), salt-stimulated PON1 (SSPON1) and arylesterase (ARE) activities and PON1-Q192R, PON1-L55M and PON2-A148G, PON2-S311C and NOS3 intron 4a/b polymorphisms (were determined from genomic DNA samples). All AG's PON3 (p=0.000), mostly (genotype or other) groups oxLDL (p=0.000) and TBARS (p=0.013) values were higher than the CG. The PON1 and PON2 levels of the G carriers (Gc) of athletes at PON2-A148G were significantly higher (p=0.016, p=0.010) than the CG, which was related to the specified polymorphism. The PON1EA of QQ group at PON1-Q192R was higher than the CG (p=0.005). The AREST activity of Rc at PON1-Q192R (p=0.005) and LL group (p=0.002) at PON1-L55M were significantly lower than the CG, which were related to the specified polymorphisms. It has no significantly differences between the groups for NO, the role of NO's polymorphism wasn't found in the results. In control groups: at PON2-A148G, the PON2 level of AA group was higher than the Gc, the ARE activity of LL group at PON1-L55M was higher than the Mc, the basal high density lipoprotein level cholesterol (HDL-C) of CC group at PON2-S311C was higher than in the Sc. Results; LUWRT a) causes significant oxidative stress and the primarly antioxidant response to this is an increase in PON3 levels, b) leads to increase of PON2 and the PON1EA and the decrease of ARE activity, could be related to the specified polymorphism. The differences in basal blood PON2, HDL-C and AREST activity may be related to the stated polymorphisms.