Trigliserid,den zengin lipoproteinlerin postprandial klirensi ve ateroskleroz ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of postprandial clearence of triglyceride rich lipoproteins and their relationship with atherosclerosis
  1. Tez No: 58828
  2. Yazar: SALİM İŞBİLİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Normal şartlarda, insanlar günün büyük bir bölümünü postprandial dönemde geçiriyor olmasına rağmen, açlık lipid parametrelerinin ölçümü yapılır. Bununla beraber, postprandial trigliserid ve trigliserid'den zengin lipoproteinlerin kolesterol ve trigliserid içeriklerinin ölçümü, açlık ölçümlerine ilaveten uygun bilgiler sunabilir. Biz, 8 saatlik standardize bir yağ yükleme testi yaparak, anjiografik olarak koroner arter hastalığı (KAH) (+) 20 normolipidemik hasta (yaş ortalaması 56±3 olan 13 erkek, 7 bayan) ile KAH'ı (-) olan 10 normolipidemik kontrolü (yaş ortalaması 50± 3 olan 6 erkek, 4 bayan) karşılaştırdık. Yükleme için kullanılan sıvı karışımı; soya yağı (50 g/m2 vücut yüzey alanı ), glukoz (50 g/m2), yumurta beyazı proteini (25 g/m2), yumurta sarısı proteini (6.3 g/m2), 200 mi limonlu suda karıştırılarak hazırlandı. Karışım tüm hastalarca iyi tolere edildi. Postprandial 2, 4, 6 ve 8. saatlerdeki şilomikron ve VLDL (d
Özet (Çeviri)
SUMMARY Measurement of lipid parameters are generally performed during fasting periods, however one's spend most generally day - life postprandially. In spite of this; measurement of postprandial triglyceride and triglyceride - rich lipoproteins may give additional suitable data besides the fasting measurement. We, using an eight hour standard fat loading test, compare between 20 normolipidemic patients having coronary arter disease (CAD) (medium age 56±3, 13 males, 7 females) and 10 normolipidemic controls having no CAD (medium age 50±3, 6 males, 4 females) studied with angiography. The mixture of fluid used in this study consisted of; soybean oil (50 g/m2 body surface), glucose (50 g/m2), egg white protein (25 g/m2) and egg yolk protein (6.3 g/m2) mixed with 200 ml. lemonade. All patients tolerate this mixture. Using serial microultracentrifuge method, the chylomicron and VLDL portion (d