Yetişkin bireylerde görülen organik ses bozukluklarının bireyin yaşam kalitesine etkisi
The effects of organic voice disorders on quality of life in adults
  1. Tez No: 588287
  2. Yazar: ŞEYMA ŞEBNEM KELEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜZEYYEN ÇİYİLTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, yetişkin bireylerde görülen organik ses bozuklukları ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin ortaya konması amaçlanmıştır. Araştırmanın modeli, ilişkisel tarama modeli olup değişkenler arasında korelasyon türü ilişki kurulmuştur. Araştırma grupları oluşturulurken bireylerin 18 yaş ve üzeri, yetişkin olmaları dikkate alınmıştır. Hasta grubundaki bireyler Kayseri Şehir Hastanesi'nde organik ses bozukluğu tanısı almış 98 kişiden oluşmaktadır. Kontrol grubundaki bireyler ise herhangi bir ses bozukluğu tanısı olmayan bireylerdir ve 22 kişidir. Araştırma sırasında her iki gruba yaşam kalitesi ölçeklerinden SHE ve SİYKÖ uygulanmış; bireylerin maksimum /a/ fonasyon sürelerine, s/z oranlarına, oral diadokokinetik hızlarına, MDVP analizlerine bakılmış; GRBAS ile işitsel-algısal değerlendirme yapılmıştır. Sonuç olarak organik ses bozukluğu olan hasta grubu yaşam kalitesi ölçeklerinden aldıkları toplam skorları ile kontrol grubu aldıkları toplam skorları anlamlı düzeyde farklılık göstermiştir. Bu bulgular ses bozukluğu şikayetiyle kliniklere başvuran hastaların yaşam kalitesi değerlendirmesinin yapılmasının önemli olduğu vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to reveal the relationship between organic voice disorders and quality of life in adults. The model of the study is a relational screening model and the correlation type was established between the variables. When the research groups were formed, it was taken into consideration that the individuals were 18 years and older. The individuals in the patient group consisted of 98 people diagnosed with organic voice disorder in Kayseri City Hospital. The control group consisted of 22 individuals with no diagnosis of voice disorder. During the study, VHI and V-RQOL were administered to both groups; maximum / a / phonation times, s / z ratios, oral diadokokinetic velocities, and MDVP analysis of individuals were examined; auditory-perceptual evaluation was performed with GRBAS. As a result, the total scores obtained from the quality of life scales of the patients with organic voice disorders and the total scores of the control group showed a significant difference. These findings emphasize that it is important to evaluate the quality of life of patients presenting to clinics with voice disorder.