Konik kırıcı manto grubu kuvvet analizi ve sonlu elemanlar yöntemi ile incelenmesi
Cone crusher mantle group force analysis and investigation with finite element method
  1. Tez No: 588286
  2. Yazar: SELİM SETKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAT GEMALMAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Konik kırıcılar özellikle aşındırıcı ve sert kayaçların kırılması amacıyla kullanılan makinelerdir. Bu makineler kırma eleme tesislerinde uzun süre çalıştırılırlar ve bu süre boyunca makine elemanları ağır yüklere maruz kalır. Bu yüzden konik kırıcıların tasarım parametrelerinin incelenmesi ve bu tasarım çıktılarının üretime aktarılması ile konik kırıcıların veriminin artırılması amaçlanmıştır. Bazı kritik parçaların malzeme seçimleri, tasarım iyileştirmeleri, kırma kuvvetinin hesaplanması ve bunların sonlu elemanlar analizi ile doğrulanması işlemleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca bu çalışmada, ülkemizde önemi gün geçtikçe artan konik kırıcıların çalışma prensipleri hakkında bilgiler aktarılmakta ve ülkemizdeki konik kırıcı üreticileri açısından farkındalık yaratılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Cone crushers are mainly used for crushing of abrasive and hard rocks. These machines are operated in crushing and screening plants for a long time and during this time the machine elements are exposed to heavy loads. Therefore, it is aimed to investigate the design parameters of cone crushers and to increase the efficiency of cone crushers by transferring these design outputs to production. Material selection of some critical parts, design improvements, calculation of crushing force and their verification by finite element analysis were performed. In this study, information is given about the working principles of cone crushers which are increasing in importance in our country and it is aimed to raise awareness about cone crusher producers in our country.