Preoperatif aminofilin kullanımının çalışan kalpte yapılan koroner baypasta miyokard üzerine etkileri
The effects of preoperative aminophylline on myocardium at the beating heart coronary bypass surgery
  1. Tez No: 588299
  2. Yazar: BİLAL PERÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. MEDET METE CENGİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Çalışan kalpte koroner arter baypas operasyonları ve beraberinde getirdiği uygulamalar modern cerrahide yerini almıştır. Bu işlem sırasında miyokardiyal iskemi ve reperfüzyon hasarı üzerinde preoperatif aminofilin kullanımının etkilerini araştırmak üzere ileriye dönük, randomize, kontrollü klinik çalışma planlandı. Elektif şartlarda çalışan kalpte koroner arter baypas cerrahisi yapılacak toplam 30 hasta randomize olarak iki gruba ayrıldı. Aminofilin grubuna (AG), toplam 15 hastaya operasyon öncesi ardışık 3 gün süresince günlük doz 200 mg aminofilin oral yolla verildi. Kontrol grubu (KG), toplam 15 hasta ek medikasyon almadı. Tüm hastalarda kreatin kinaz (CK), kreatin kinaz MB (CK-MB), troponin I (Tn-I) değerleri cerrahi öncesi, postoperatif 5.dakika, 1. saat, 24. saat ve 48. saatte kaydedildi. Ekokardiyografi ile preoperatif ve postoperatif ortalama pulmoner arter basıncı ve kardiyak indeks, ejeksiyon fraksiyonu; operasyona ait veriler ve morbidite tüm hastalarda kayıt altına alındı. Preoperatif veriler, operasyon değişkenleri ve postoperatif kayıtlar göz önüne alındığında her iki grup arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. CK, CK-MB, Tn-I operasyon sonrasında anlamlı olarak yükseldi ancak gruplar arasında istatistiki bir anlam saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Coronary artery bypass surgery on the beating heart and its advances have taken their place in modern surgery. We planned a prospective, randomised, controlled, clinical study to determine the effects of preoperative aminophylline usage on myocardial ischemia-reperfusion injury during the beating heart coronary artery bypass surgery. We randomised 30 patients into two groups who were planned coronary artery bypass grefting electively. Daily dose of 200 mg aminopylline was applied to 15 patients at preoperative three consequitive days in the aminophylline group (AG). 15 patients in the control group (CG) had taken no extra medication. Measurements of serum creatine kinase (CK), creatine kinase MB (CK-MB), troponin I (Tn-I) concentrations were obtained before surgery, 5 minutes after the end of surgery, and at the 1st, 124th, 48th hours postoperatively. Mean pulmonary artery pressure, cardiac index, ejection fraction, operative data, and morbidity were recorded in all patients preoperatively and postoperatively. Preoperative risk profiles and operative variables were statistically similar in the comparison of two groups. Serum concentrations of CK, CK-MB, Tn-I were increased after off-pump coronary artery bypass surgery without any statistically significant intergroup differences.