Preoperatif intravenöz diklofenak sodyum kullanımının süksinilkolin nedenli kas hasarı ve ağrısı üzerine etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 22411
  2. Yazar: NİHAT ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM BOYACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
36 ÖZET Çalışmamızda, intravenöz diklofenak sodyumun, Sch'e bağlı kas ağnsı ve serum elektrolitleri üzerine olan etkileri araştırıldı. Premedikasyon uygulanmamış, elektif cerrahi girişim uygulanacak ASA I-II grubu giren 40 hasta rastgele olarak iki gruba ayrılarak, standart anestezi yöntemi uygulandı. Grup I 'e hiç bir ön tedavi yöntemi uygulanmadı. Grup H'ye indüksiyondan hemen önce 1 mg/kg ÎV diklofenak sodyum uygulandı. İV diklofenak sodyum, postoperatif 24. saatteki CPK artışı ve kas ağrısı üzerine etkili olurken, serum Na+, K+ ve Ca++ değerleri belirgin bir değişiklik göstermedi. Sonuç olarak ÎV diklofenak sodyumun, Sch'e bağlı kas hasarını gösteren CPK artışını ve postoperatif ağrı sıklığını azaltan alternatif bir ilaç olabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
37 SUMMARY The effects of intravenous diclofenac sodium pretreatment in decreasing succinylcholine-induced myalgia and serum electrolyts levels was studied. Forty unpremedicated ASA Grade I-II patients who presented for elective sur gery and received a standard anaesthesia tecnique were allocated randomly to two equal groups. Group I received no pretreatment. Group II received 1 mg/kg intravenous diclofenac sodium before induction of anaesthesia. Intravenous diclofenac sodium pretreatment produced a significant re duction of succinylcholine - induced myalgia and CPK increased at the posto perative 24-hours. No significant difference produced serum Na+, K+ and Ca++ values. We concluded that intravenous diclofenac sodium, is an alternative agent for pretreatment of succinylcholine - induced myalgia and the increase of CPK levels.