Classification of factors that affect IT project success and determine root cause
BT proje başarısını etkileyen faktörlerin sınıflandırılması ve kök nedenin bulunması
  1. Tez No: 588306
  2. Yazar: SERDAR YAYLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ GÜNALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Literatür incelendiğinde, proje başarısızlığının tüm endüstriler için çok yaygın bir gerçek olduğu görülmektedir. Ancak, BT sektöründe proje başarısızlık oranı diğer sektörler ile karşılaştırıldığında anormal derecede yüksektir. BT projelerinin karmaşıklığının, büyüklüğünün ve bütçelerinin, gelişmekte ve büyümekte olan sektörle birlikte giderek arttığı gerçeği göz önüne alındığında, yarıda bırakılan ve/veya başarısızlık ile sonuçlanan projeler nedeniyle yüksek miktarda para ve insan kaynağının boşa harcandığı görülmektedir. Bu durum, akademisyenlerin BT projelerinde başarısızlık sebeplerini tespit etmeye yönelik araştırmalar yapmaya yöneltmiştir. Ancak bu çalışmalar, ilgi çekici ve faydalı sonuçlar sunmuş olsalar da birçoğu yalnızca tek bir faktöre veya birkaç faktöre odaklanmıştır, her bir faktörü de bağımsız olarak değerlendirmiştir. Ancak, proje başarısızlıklarında birden fazla ve birbiriyle bağlantılı olan faktörlerin rol oynadığı bir gerçektir. Bu nedenle mevcut literatür, BT proje başarısını etkileyen faktörler arasındaki karmaşık ilişkileri analiz eden çalışmalardan yoksundur. Literatürdeki boşluğu doldurmayı amaçlayan bu çalışma kapsamında BT projelerinin başarısını etkileyen faktörler ve bu faktörler arasındaki karmaşık ilişkilerin belirlenmesi hedeflenmiştir. Çalışma kapsamında, faktörler arasındaki karmaşık ilişkiyi basitleştirmek için metodolojik, sistematik ve mantıksal bir yaklaşım sunan Yorumlayıcı Yapısal Modelleme (ISM) metodolojisini kullanılmıştır. Çalışma sonucunda örgüt yapısının hiyerarşinin en alt basamağında yer aldığı, farklı bir ifade ile diğer tüm faktörler üzerinde doğrudan veya dolaylı etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu bulgular, BT proje başarısızlıkları için kök nedenin örgüt yapısı olduğu anlamına gelmektedir. İlave olarak, BT projelerinin başarısı için kritik faktörler olarak bilinen üst yönetim desteği eksikliği ve örgüt kültürü, diğer faktörleri etkileyerek hiyerarşik yapıda örgüt yapısının hemen üzerinde yer almaktadır. Bu bağlamda, bu çalışma BT Proje yönetimi literatürüne çeşitli katkılar sağladığı gibi, yöneticilere BT Projelerinde başarı oranını artırabilmek adına öncelikli olarak odaklanılması gereken hususlar hakkında yol gösterici bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Earlier studies indicate that project failure rate in IT industries is much higher than that is in other industries. As noted that the complexity, size and budgets of IT projects are increasing in parallel with growing industry, it has been well recognized that high amount of money wasted due to abandoned and/or failed projects. These facts led academicians to search for causes of failure in IT projects. Even though they provide interesting and useful results, most of these studies focused identification of failure factors and evaluate them independently. However, project failures are a result of combined factors, which could also be interrelated. Hence, the current literature lacks studies that analyse relationships between factors affecting IT project failures. In order to fill this gap, we identified factors that affect IT Project success and focused on finding interrelations among them. In this study, Interpretive Structural Modelling (ISM) methodology is used. ISM provides a methodological, systematic and logical approach for simplifying the complex relationship between various of factors. In this study, we found that organizational structure, which have highest driving factor but slightly lower dependence power, lies at the bottom of hierarchy. Meaning that this is the root cause of IT project failure. Lack of management support and organizational culture, which are known as critical factors for IT project success on the other hand, emerged as main driving factors and placed at the top of organizational structure in hierarchy. In this context, the thesis makes several contributions to IT Project management literature. Lastly, our findings provide insight for managers to prioritize factors that need to be focused on for improving the IT Project success.