Düzce kentinde risk algısının yer bağlılığı ile ilişkisi
The relationship between risk perception and place attachment in Düzce city
  1. Tez No: 588316
  2. Yazar: İPEK GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF KUTAY KARAÇOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Afet bölgelerinde yaşayan insanlar sosyal-fiziksel çevreleriyle ilişkili olarak zaman içinde yaşadıkları yere geliştirdikleri bağlılıkları nedeniyle sık sık can ve mal kaybına uğramalarına rağmen yaşam alanlarından uzaklaşmayı kolaylıkla kabul etmezler. Bu durum aynı zamanda risk algısını ve afet öncesi hazırlığı da şekillendirmektedir. Yer bağlılığı, bireylerin çevreleriyle kurdukları duygusal bağı, risk algısı ise herhangi bir riskle karşılaşma olasılığının ve sonuçlarının bireyler tarafından değerlendirilmesini ifade etmektedir. Bu çerçevede daha önce deprem, sel/taşkın, heyelan gibi afetler meydana gelen Düzce kent merkezinde yer bağlılığının risk algısı üzerindeki etkisi ve bu değişkenlerin sosyo-demografik yapı ile ilişkisinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Ayrıca sosyo-demografik yapının afet yönetiminde rol alan aktörlere duyulan güven ve doğal risklerin Düzce kentini etkilemesinden duyulan endişe ile ilişkisi araştırılmıştır. Yöntem olarak içerik inceleme tekniklerinden ikincil veri analizi ve Düzce merkez mahallerinde yaşayan 290 birey ile kapalı ve açık uçlu sorular kullanılarak yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Yapılandırılmış görüşme sonucunda elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS 25.0 ve LISREL 8.80 programlarından faydalanılmıştır. Sosyo-demografik yapı ile ilgili analizler için bağımsız t testi, tek yönlü varyans ve basit korelasyon uygulanmıştır. Yer bağlılığının risk algısı üzerindeki etkisi ve bu amaca uygun olarak oluşturulan hipotez, yapısal eşitlik modeli (YEM) ile test edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre yer bağlılığı arttıkça risk algısının arttığı ortaya konulmuştur. Afet hazırlığı ve riskle başa çıkmada önemli rol oynayan risk algısını artırmaya yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to their commitment to the place they live in relation to their social-physical environment people living in disaster areas often do not accept to move away from their living spaces despite their loss of life and property. This attitude shapes risk perception and pre-disaster preparation. Place attachment refers to the emotional bond that individuals establish with their environment, and risk perception refers to the evaluation of the likelihood and of the consequences of any risk by individuals. In this context, it was aimed to determine the effect of place attachment on risk perception and the to identify relationship of these variables with the socio-demographic structure in Duzce city center in which disasters such as where earthquake, flood and landslide occurred. In addition, the relationship between the socio-demographic structure and their confidence in the actors in disaster management as well as the concern that natural risks affect the city of Duzce was investigated. Secondary data analysis among content review techniques and structured interviews with 290 people living in the central district of Duzce with closed and open ended questions were employed as the method of the study. SPSS 25.0 and LISREL 8.80 programs were used to evaluate the data obtained from the structured interviews. Independent t-test, one-way variance and simple correlation tests were applied for socio-demographic analysis. The impact of place attachment on risk perception and the hypothesis created in accordance with this purpose were tested with structural equation model (SEM). According to the results, it was revealed that the risk perception increased as place attachment increased. Recommendations have been developed to increase the risk perception that plays an important role in disaster preparedness and risk management.