Kentsel dönüşüm uygulamaları: Denizli ili örneği
Urban transformation practices: A case of Denizli province
- Tez No: 607818
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FENKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Teknik Eğitim, İnşaat Mühendisliği, Public Administration, Technical Education, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
19. yüzyıl sonrası İngiltere'de ortaya çıkan Sanayi Devrimi ile kentlerde artan işgücü gereksinimi, kentlere olan göçü artışmış ve kentleşme sürecini hızlandırmıştır. Nüfusun hızla büyümesiyle kentlerde sefalet yuvaları adı verilen alanlar meydana gelmiştir. Kentlerde meydana gelen bu alanların yıkılıp yeniden yapılması gereksinimi ortaya çıkmıştır. İkinci Dünya Şavaşı sonrasında, Avrupa'nın birçok kentinde meydana gelen büyük hasarlar, kentlerin yeniden inşasını gündeme getirmiş ve kentsel dönüşüm kavramını ortaya çıkarmıştır. Değişime uğrayan bir bölgenin, fiziksel, ekonomik, sosyal ve çevresel koşullara bağlı çözümler geliştirmeye ya da sağlamaya yönelik eylemlere kentsel dönüşüm denilmektedir. 1950'li yıllarda başlayan göçler ve sonrasında artan nüfus hızı kentlerimizin büyümesine ve yayılmasına neden olmuştur. Kent merkezlerinde oluşan sağlıksız ve plansız şekilde yayılmaya başlayan gecekondular ortaya çıkmıştır. Ülkemizde kentsel dönüşüm uygulamaları ilk defa, kent içi çöküntü haline gelmiş alanların ve gecekondu bölgelerinin yenilenmesi amacıyla başlamıştır. 1999 yılında meydana gelen Marmara ve Düzce Depremleri, ardından yaşanan 2011 Van Depremi ile kentsel dönüşüm kavramı daha çok dile getirilmeye başlanmıştır. Böylece 2012 yılında 6306 sayılı“Afet Riski Alanların Dönüştürülmesi”kanunu yürürlüğe girmiştir. Deprem sonrası oluşan hasarlı binaların giderilme çalışmaları ya da oluşabilecek depremlere karşı önlemler almak amacıyla riskli alanlarda bulunan yapıların depreme dayanıklı hale getirilme çalışmalarına başlanmıştır. Denizli ili turizmi, gelişmiş sanayisi, çalışma alanları ve ulaşım kolaylığı nedeniyle çekici bir kent haline gelmiştir. Türkiye'nin her ilinden göç alan Denizli, nüfus yoğunluğu nedeniyle hızlı ve plansız bir şekilde büyümüştür. Kent içi bölgelerde oluşan sağlıksız ve plansız konutlar çoğalarak gecekondu bölgelerini meydana getirmiştir. Denizli ili birinci derece deprem kuşağında bulunması nedeniyle çok sık depremlere maruz kalmaktadır. Bu tez çalışmasında kentsel dönüşüm kavramının tanımı ve kapsamı açıklanmış, kentsel dönüşümün amaçları, boyutları, yöntemleri, uygulama alanları, dünya ve ülkemizdeki tarihsel gelişimi ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. 6306 sayılı yasa öncesi ve sonrasında kamunun yer aldığı, Denizli ilinde gerçekleşen kentsel dönüşüm projeleri incelenmiş; olumlu ve olumsuz yönleriyle yorumlanmıştır. Denizli'de bulunan riskli bina olarak kabul edilen yapıların kentsel dönüşüm çalışmaları ve son hali görselle anlatılmıştır. Örnek olarak verilen bir riskli binanın müteahhit firma yardımı ile gerçekleştirilen kentsel dönüşüm süreci ve sonrasında yerine yapılan yeni binanın maliyet analizi yapılmaya çalışılmıştır. Kentte, Denizli Büyükşehir Belediyesi ve müteahhit firmaların katılımı ile gerçekleşen dönüşüm çalışmalarında Denizli iline ve mülk sahiplerine yansıması, hata ve eksikleriyle kentteki örneklerle ortaya konulmuş ve çözüm önerileri sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing labor need in cities with the Industrial Revolution that emerged in England after 19th century, migration to cities increased and accelerated the process of urbanization. With the rapid growth of the population, areas called misery slots have been formed in cities has emerged. After World War II, great damage occurred in many European cities, it brought about the reconstruction of cities and brought out the concept of urban transformation. The actions aimed at developing or providing solutions based on physical, economic, social and environmental conditions of a transformed region are called urban regeneration. The emigration that started in the 1950s and the increasing population speed after that caused the growth and expansion of our cities. The slums in the city centers have started to spread unhealthy and unplanned. For the first time in our country, urban regeneration practices started with the aim of renewing the urban collapsed areas and slum areas. Marmara and Düzce Earthquakes that occurred in 1999, Following the Van Earthquake in 2011, the concept of urban transformation has started to be expressed more. Thus, Law No. 6306 2012 Transformation of Disaster Risk Areas "entered into force in 2012. In order to eliminate the damaged buildings after the earthquake or to take measures against possible earthquakes, the works on making the structures located in risky areas have been started to be earthquake resistant. Denizli has become an attractive city due to its tourism, developed industry, working areas and ease of transportation. Denizli immigration from every province in Turkey, due to population density has grown at a rapid and unplanned manner. Unhealthy and unplanned residences formed in urban areas have increased and formed shanty areas. Denizli is exposed to earthquakes very frequently because it is located in the first degree earthquake zone. In this thesis, the definition and scope of the concept of urban transformation is explained, dimensions, methods, application areas, historical development of the world and our country are discussed in detail. Before and after the law no. 6306, urban transformation projects in Denizli were examined. positive and negative aspects. Urban transformation studies and the final form of the buildings considered as risky buildings in Denizli are explained visually. The urban transformation process of a risky building, which is given as an example, with the help of the contractor firm, and the cost analysis of the new building instead of the new building have been tried. In the transformation studies realized with the participation of Denizli Metropolitan Municipality and contractor firms in the city, the reflection on the city of Denizli and the property owners, errors and deficiencies are presented with examples in the city and solutions are proposed.