Avrupa Birliği ve Türkiye'de kurumsal sosyal sorumluluk anlayışı: KSS Projelerinin yerel topluma etki analizi
The understanding of corporate social responsibility in the EU and Turkey: the impact analysis of CSR Projects on local community
- Tez No: 588351
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHAL ŞEMŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
KSS anlayışının geniş çevrelerce kabulünün sağlanmasında Avrupa Birliği'nin (AB) katkısı büyüktür. KSS; şirketlerin ticari faaliyetleri ile sosyal ve çevresel meselelerin birleştirildiği ve paydaşlar ile gönüllülük esasına dayalı ilişkilerin üzerinden tanımlanmış ve akıllı, sürdürülebilir ve kapsayıcı büyümeyi destekleyici bir yaklaşım olduğu kabul edilmiştir. Türkiye'de gelişimi süren ve hayırseverlik değerleri üzerinden kurumsallaşan bir KSS anlayışı hakimdir. Türkiye'de kurumlar mistik eğilimlerden ziyade rasyonel temellere dayanan KSS faaliyetlerine yönelmektedirler. Türkiye'nin kendine özgü motivasyonları ve özellikle AB'ye uyum süreci aday ülke Türkiye'de KSS anlayışının şekillenmesinde ve gelişmesinde önemli rol oynamıştır. Türkiye'de doğrudan KSS kavramına ilişkin yasal düzenlemeler olmamasına karşın, KSS anlayışının kurumsallaşma süreci kamu ve özel kuruluşların ve STK'ların çabalarıyla devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
European Union (EU) has a significant role in the development of CSR. CSR is defined as a concept which combines corporates' commercial activities and social and environmental issues in coordination with stakeholders voluntarily. It is considered that CSR approach contributes to smart, sustainable and inclusive growth as well. In Turkey, it is dominant that CSR understanding's institutionalisation process is continued over philanthropic values. Turkish corporates take over CSR activities based on rational basis rather than mystical tendencies. Turkey's own motivations and especially EU harmonization process played a significant role to shape the understanding of CSR and its progress. Although there are no Turkish legal regulations directly on CSR, CSR institutionalism process on the basis of philanthropy has been developing with the great efforts with public and private organizations and NGOs.