Ride comfort improvement by application of tuned mass dampers and lever type vibration isolators
Ayarlanabilir kütleli ve kaldıraç tipli sönümleyiciler kullanılarak sürüş konforunun artırımı
  1. Tez No: 588359
  2. Yazar: GÖKSU AYDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER CİĞEROĞLU, DOÇ. DR. SELAHATTİN ÇAĞLAR BAŞLAMIŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, doğrusal ve açısal ayarlanabilir kütleli sönümleyiciler (AKS) ve kaldıraç tipli sönümleyiciler (KTS) kullanılarak, çeyrek araba modeli üzerinde sürüş konforunun iyileştirilmesi hedeflenmiştir. AKS'ler sistemin enerjisini, özellikle kendi doğal frekanslarında emerek titreşim seviyelerini azaltır. Çalışmanın ilk aşamasında iki tip AKS üzerinde çalışılmıştır. Doğrusal AKS'ler daha az yer kapladığından, süspansiyon sistemine daha rahat uygulanabilmesine rağmen, açısal AKS'ler titreşim düzeyini bastırmada daha iyi performans göstermiştir. Bunun sebebi, açısal AKS'lerin atalet etkisinin daha fazla olmasıdır. AKS uygulamalarından daha iyi performans alabilmek için, çalışmanın ikinci aşamasında, toplam süspansiyon direngenliğini ve sönümleme katsayısını değiştirmeden doğrusal AKS'lerden oluşan zincir, çeyrek araba modeline uygulanmıştır. Bu yeni konfigürasyonda, zincirde kullanılan AKS sayısının etkisi de incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, daha düşük frekanslardaki ivme artışı en aza indirilmiştir. Çalışmanın üçüncü aşamasında, çeşitli konfigürasyonlarda ve çeşitli kütlelerde KTS uygulamaları yapılmış ve gövde sıçrama ve tekerlek sıçrama frekanslarında önemli iyileştirme sağlanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, AKS'ler sürüş konforunu tekerlek sıçrama frekansında iyileştirirken, KTS'ler gövde sıçrama frekansında daha fazla etkili olmuştur. Son olarak, üretim hatalarından ve bileşenlerin eskimesinden kaynaklanan parametre belirsizlikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the efficiency of linear and rotational tuned mass dampers (TMD) and lever type vibration isolators (LVI) in improving ride comfort is investigated based on a vehicle quarter-car model. TMDs reduce vibration levels by absorbing the energy of the system, especially at their natural frequencies. Both types of TMDs are investigated in the first part of this study. Although linear TMDs can be implemented more easily on suspension systems, rotational TMDs show better performance in reducing vibration levels; since, the inertia effect of rotational TMDs is higher than the linear TMDs. In order to obtain better results with TMDs, configurations with chain of linear TMDs are obtained in the second part of the study without changing the original suspension stiffness and damping coefficient. In addition to these, the effect of increasing the number of TMDs used in the chain configuration is investigated. Results show that performance deterioration at lower frequencies than wheel hop is reduced by using chain of TMDs. In the third part of this study, various configurations of LVIs with different masses are considered and significant attenuation of vibration amplitudes at both body bounce and wheel hop frequencies is achieved. Results show that TMDs improve ride comfort around wheel hop frequency while LVIs are quite efficient around body bounce frequency. Finally, parameter uncertainty due to aging of components and manufacturing defects are investigated.