Impacts of cultural differences on quality management systems in construction industry in Cambodia
Kamboçya'daki inşaat endüstrisinde kalite yönetim sistemleri üzerinde kültürel farklılıkların etkileri
  1. Tez No: 588358
  2. Yazar: SENGTHOEUN SAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN KIVRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Kamboçya'da inşaat sektöründe çalışmakta olan işçilerin, mimarların, mühendislerin, inşaatçıların ulusal çeşitliliği göz önüne alınarak, bu çalışmada kültürel farklılıkların Kamboçya'daki bu sektördeki kalite yönetim sistemleri üzerindeki etkileri gösterilmektedir. TQM, NCD'ler, Hofstede'nin kültürel boyutları ve ayrıca Kamboçya'da inşaat endüstrisinin kısa bir tanımlanması gibi inşaat sektöründeki iyi kalite yönetimine ulaşılmak için bazı ilgili unsurların gözden geçirilmesi içerilmektedir. Bu çalışma esas olarak, ulusal kültürün, yabancılarla çalışmakta olan Kamboçyalı inşaat uygulayıcılarının kalite yönetimi üzerindeki etkilerinin algılanmasına odaklanmaktadır. Kamboçya'da faaliyet gösteren 26 farklı inşaat firmasından 84 Kamboçyalı katılımcının (örneğin; danışman, müteahhit, mimarlık) katılımlarıyla Aralık 2018 - Ocak 2019 tarihleri arasında bir anket yapılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları, Hofstede'nin beş kültürel boyutunun, UAI, IDV, PDI, LTO ve MAS'sinin, TQM'nin sekiz ilkesinin, liderlik, sistem yaklaşımı, müşteri odaklılığı, insanların katılımı, süreç yaklaşımı, olgusal yaklaşım, tedarikçi ilişkisi ve sürekli gelişmesinin, iyi kaliteye ulaşılmak üzere sırasıyla en önemliden en azına olarak sıralandıklarını göstermektedir. Ayrıca, bu çalışmanın sonuçları, TQM ilkelerinin ve NCD'lerin Kamboçyalılar arasında kalite üzerindeki algılanan etkisinin hem kendileri hem de yabancılar için önemli bir fark olduğunu ortaya koymuştur. Bu araştırmanın bulguları, Kamboçya'daki inşaat sektöründe yanlış anlayışlar ve çatışmaları ortadan kaldırmak için dikkate alınması gereken Kamboçya ulusal kültürel algısını anlamada katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Considering the national diversities of worker, architect, engineer, investors who have been working in construction sector in Cambodia, this study covers what are the impacts of cultural differences on quality management systems on this sector in Cambodia. It includes some review of relevant elements for achieving good quality management in construction sector such as TQM, NCDs, Hofstede's cultural dimension and also a brief information of construction industry in Cambodia. This study is mainly focusing on the perceive on influences of national culture on quality management of the Cambodian construction practitioners who have been working with foreigners. A survey has been made with 84 Cambodian respondents from 26 different construction firms (e.g. consultant, contractor, architecture) operating in Cambodia, was conducted from December 2018 to January 2019. The results of this study showed that the five cultural dimensions of Hofstede namely UAI, IDV, PDI, LTO, and MAS, the eight principles of TQM are ranked leadership, system approach, customer focus, involvement of people, process approach, factual approach, supplier relationship, and continual improvement, are ranked as the most to the least significantly respectively to achieving good quality. In addition, the result of this study also revealed that the perceived influence of the TQM principles and NCDs on quality among the Cambodians is a significant difference both for self and for the foreigners. The findings of this research will provide the key to understanding the Cambodian national cultural perception which should be considered for eliminating misunderstanding, and conflicts in construction sector in Cambodia.