Simetrik olmayan gürültülü itere tutuklu ikileminde zorba stratejiler
Extortion strategies in non-symmetric noisy iterated prisoner's dilemma game
- Tez No: 588382
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ALİ DÜZCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, iyi stratejiler, sıfır determinant (ZD) stratejiler, sıfır determinant stratejilerin alt kümeleri olan cömert stratejiler ve zorba stratejiler tanıtılmıştır. Simetrik ˙İtere Tutuklu İkilemi'nde (IPD), cömert ve zorba strateji kullanıldığında, belli şartlar altında oyuncuların uzun dönem getirileri arasında lineer bir ilişkinin sağlandığı bilinmektedir. Bu tez çalışmasında, simetrik olmayan ˙İtere Tutuklu İkilemi'nde de belli şartlar altında bu durumun geçerli olduğu gösterilmiştir. Ayrıca, simetrik olmayan gürültülü ˙İtere Tutuklu İkilemi'nde, zayıf zorba strateji kullanan oyuncunun belli şartlar altında, rakibi ile kendi getirisi arasında lineer bir ilişki kurarak karşı tarafa zorbalık uygulayabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, good strategies and Zero-Determinant (ZD) strategies, generous strategies and extortion strategies which are the subsets of ZD strategies are introduced. In Symmetric Iterated Prisoner's Dilemma, when generous and extortion strategies are used by the players, it is known that the linear relationship between the player's long term payoffs is hold in certain circumstances. Here, it has been also shown that this condition is valid in certain circumstances in Non-Symmetric Iterated Prisoner's Dilemma. Moreover, for Non-Symmetric Noisy Iterated Prisoner's Dilemma it has been shown that the player who uses the weak extortion strategy can enforce the opponent by establishing a linear relationship between his opponent and his own payoff under certain circumstances.