Rusya'nın Gürcistan ve Suriye müdahaleleri çerçevesinde Rus dış politikasındaki değişim
Change in Russian foreign policy in the framework of Russia's Georgia and Syrian interventions
- Tez No: 588383
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED HÜSEYİN MERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kafkasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma Soğuk Savaş sonrası Rus dış politikasındaki değişimi iki önemli müdahale üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Bu iki müdahaleden ilki Rusya'nın Soğuk Savaş sonrasında toprakları dışında giriştiği ilk askeri müdahale olan Gürcistan müdahalesi, diğeri ise Rusya'nın yakın çevresi dışındaki ilk askeri müdahalesi olan Suriye müdahalesidir. Her iki müdahale de sebepleri ve sonuçları itibariyle Rus dış politikasına dair önemli ipuçları vermektedir. Çalışmada bu iki müdahalenin ulusal, bölgesel ve küresel düzeydeki sebep ve sonuçları ele alınarak Rusya'nın dış politikasına dair temel gelişmeler ortaya konulacaktır. Bu amaçla, çalışmada öncelikle Soğuk Savaş sonrası Rus dış politikasının temel dinamikleri ele alınacak ve bu dönemde Rusya'nın Batı'ya karşı takip etmek zorunda kaldığı ılımlı politikanın ekonomik ve siyasi sebeplerine değinilecektir. Putin döneminde Rusya'nın elde ettiği ekonomik ve siyasi başarının yakın çevresine yönelik gelişmelere nasıl yansıdığı ele alınarak 2008 yılında Rusya'nın icra ettiği Gürcistan müdahalesinin Rusya'nın Batı ile ilişkileri açısından temsil ettiği önem vurgulanacaktır. Ardından Rusya'nın 2015 yılındaki Suriye müdahalesi ele alınarak bu müdahalenin bölgesel ve küresel sonuçları ve Rus dış politikası üzerindeki etkisi analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the changes in Russian foreign policy after the Cold War through two important interventions. The first of these two interventions is Georgia, which is the first Russian military intervention outside the territory of Russia after the Cold War, and other is the Syrian intervention that is first in the outside Russia's neer abroad. Both interventions provide important clues about Russian foreign policy in terms of reasons and consequences. The study will examine the causes and consequences of these two interventions at the national, regional and global level, and outline the main developments in Russian foreign policy. For this purpose, the main dynamics of Russian foreign policy after the Cold War will be discussed, economic and political reasons of the moderate policy that Russia must follow against the West during this period will be discussed. The impact of Russia's economic and political success on the developments in the 'near abroad' of Russia during the Putin era will be discussed and it will also be highlighted the significance of the Russian intervention in 2008 in terms of Russia relations with the West. Then, the Russian intervention in Syria in 2015 will be analyzed and its impact on the regional and global consequences and Russian foreign policy will be analyzed. Then, regional and global consequences of the Russia's Syria intervention in 2015 will be discussed, and its impact on Russian foreign policy will be examined.